İşte ÖSYM tarafından açıklanan tarih belli oldu! DGS sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM ile 2021 DGS sonuç açıklanma tarihi belli oldu

ÖSYM tarafından organize edilen Dikey Geçiş Sınavı, 11 Temmuz Pazar günü gerçekleşti. İyi bir eğitim hayatını sürdürmek isteyen öğrenciler sınav sonuçlarının açıklanacağı günü bekliyor. Daha önceden açıklanan sınav takvimi ile beraber Dikey Geçiş Sınav sonuçları açıklanma tarihi de netlik kazandı. 11 Temmuz’da gerçekleşen sınavın ardından adaylar 201 Dikey Geçiş Sınav sonuçlarının erişime açılacağı o tarih adayların gündemindeki yerini aldı. Peki DGS sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM ile DGS sonuç açıklanma tarihi ne zaman, hangi tarihte?

EĞİTİM

DGS sonuçları için ÖSYM'den son dakika açıklaması bekleniyor. 11 Temmuz'da sona eren Dikey Geçiş Sınavı sonrası gözler sınav sonuçları açıklanma tarihine çevrildi. Binlerce kişinin eğitimlerini lisans düzeyine taşıyabilmek amacıyla katıldığı sınavın sonuç tarihi kılavuz içerisinde adaylara duyurulmuştu. Peki DGS sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM ile DGS sonuç açıklanma tarihi ne zaman, hangi tarihte?

DGS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

DGS sonuçları ÖSYM'nin sınav takvimine göre 13 Ağustos'ta açıklanacak. Söz konusu sınav sonuçları 2021-2022 eğitim öğretim yılı içinde yapılacak yerleştirmelerde geçerli olacak.

2021-2022 DGS TERCİHLERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

DGS sonuçları açıklandıktan kısa süre sonra DGS tercih işlemleri de alınmaya başlanacak. ÖSYM tarafından konuya ilişkin net bir tarih verildiğinde güncel veriler sabah.com.tr'de yer alacak.

DGS SONUÇLARI NEREDEN ÖĞRENİLİR?

Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden veya mobil uygulamalarından öğrenebileceklerdir. Adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecektir. İnternet sayfasında ilân edilen sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir. Adayın sınav sonuç bilgisinde;

a) Testin sayısal ve sözel bölümlerindeki doğru ve yanlış cevap sayıları

b) Ön lisans başarı puanı

c) 2021-DGS puanları (yerleştirmede kullanılabilecek puan türlerine uygun puanları) yazılı olacaktır. ÖSYM, adaylara yönelik sınav sonuç belgelerinin doğrulanmasını sağlamak üzere "Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi" işlemini hizmete sunmuştur. Bu amaçla kullanılmak üzere Sınav Sonuç Belgelerinin en alt kısmına, sistem tarafından rastgele üretilmiş bir "Sonuç Belgesi Kontrol Kodu" basılmaktadır. Söz konusu işleme https://sonuc.osym.gov.tr üzerinde Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi sayfasından ulaşılmaktadır.

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle