İtalya’da Üniversite Okumak

Hem turistik açıdan hem de kültürel olarak oldukça zengin bir ülke olan İtalya’da eğitim veren birçok kaliteli üniversite bulunmaktadır.

EĞİTİM DÜNYA

Bu ülkede eğitim çoğunlukla 3 yıl sürmektedir. Üniversiteler İtalyanca eğitim vermekle beraber İtalya okumak için tercih edilen ilk 10 ülkenin arasına girdiğinden beri birçok bölümde İngilizce eğitimde verilmeye başlanmıştır. Öğrenciler bu ülkeye mimarlık tasarım ve mühendislik konusunda yurtdışı eğitimiçin gelmektedir.

İtalya için dil bilginiz yeterli değilse eğitime başlamadan önce dil okullarında kendinizi geliştirebilirsiniz. Ülkemizde yurtdışında hayat kurma konusunda yeterince deneyimi olmayan kişiler içinseyurtdışı eğitim konusunda deneyimli birçok danışma firması bulunmaktadır. Bu firmaların yardımıyla kolayca başvurunuzu yapabilirsiniz. Burs imkanları, kabul şartları gibi birçok konuda bilgi sahibi olan danışman kurumlar sayesinde kendinize en uygun üniversiteyi seçebilirsiniz.

Pava Education yurtdışı eğitim olanakları konusunda geniş kapsamlı bir çalışmanın içerisinde yer almaktadır. Kurumsal kimliğiyle ön plana çıkan Pava Education İtalya’daki eğitim olanaklarına dair de profesyonel bir hizmete imzasını atmaktadır. Böylece İtalya’da eğitim fırsatlarından yararlanmanız noktasında alternatif fırsatları sizlerle buluşturmaktadır.

İtalya’da Üniversite Okumak İçin Gerekenler

İtalya’da üniversite okuma şartları Avrupa’da ki ülkelerle kıyaslandığında farklılık göstermektedir. Tıp, mimarlık ve veterinerlik bölümlerine girmek için İtalyan Eğitim Bakanlığının yaptığı giriş sınavına girmek şarttır. Bazı üniversiteler ise kendileri sınav düzenlemekte ve belirli bir puanın üzerinde ki öğrencileri kabul etmektedir. Bazı İtalya’da eğitim veren üniversiteler ise öğrencileri sınav yapmadan önceki akademik durumlarına göre kabul edebilmektedir.

Üniversitelere başvurmak için kimlik belgesi ve transkript istenmektedir. Ayrıca girmeyi düşündüğünüz üniversitenin başvuru formunu doldurmalı ve dil yeterliliğinizi kanıtlayabilmelisiniz. Dil yeterliliği için İtalyanca bölümlerine İtalya Kültür Merkezinde yapılan sınavlara girerek İngilizce bölümler içinse TOELF ve İELTS sınavlarına katılarak istenen puanları almanız gerekmektedir. Bazı üniversiteler başvuru için gerekli belgelerin arasına niyet mektubunu da eklemişlerdir. Pava Education aracılığıyla İtalya’daki eğitim olanaklarına dair nitelikli bilgilere sahip olabilirsiniz.

İtalya’da Okumanın Faydaları

Kendi kültürünü ve tarihini korumayı başarmış olan İtalya’da eğitim için bulunanlar bu ülkeye kısa sürede alışmaktadır. Bu ülke için zamanda donup kalmış demek yanlış olmaz. Ülke içinde ki bölgeleri birleştirmediğinden dolayı birçok farklı kültürün ve sanatın örneklerini görmek mümkündür. Ulaşım ağı oldukça gelişmiş olduğundan konforlu bir şekilde yolculuk yapabilir ve ülkeyi baştan sona keşfedebilirsiniz. Sadece köklü bir kültüre değil köklü birçok eğitim kurumuna da ev sahipliği yapmaktadır.

Kendinizi geliştirmek isterseniz birçok kurs bulmanız mümkündür. Bu kurslar sayesinde hedeflediğiniz kariyerde kendiniz daha fazla geliştirebilirsiniz. Mimarı okuyorsanız gördüğünüz dönemleri ait eserleri inceleme fırsatı bulabilirsiniz. Moda okumak isterseniz tasarımın merkezi diyebileceğimiz Milan’da gezerek kendinize ilham olacak birçok tasarım bulabilirsiniz.  Tıp alanında oldukça iyi eğitim veren pek çok üniversite bulunmaktadır. Bu kurumlardan alacağınız diploma Avrupa’da da geçerli olacağından istediğiniz ülkede kariyerinizi başlatabilirsiniz.

En İyi İtalyan Üniversiteleri

İtalya’da verdiği eğitimle öne çıkan üniversitelerin başında Politecnicodi Milanogelmektedir. Milano’nun en eski teknik üniversitesi diyebileceğimiz bu kurum Dünya üniversiteleri sıralamasında ilk 200’e girmeyi başarmıştır. Universitadi Bolognaüniversitesi ise hukuk eğitimi vermek için kurulmuş olsa da birçok farklı bölümü barındırmaktadır. Scuola Normale SuperiorediPisaüniversitesi fizik, astroloji gibi konulara ilgi duyanların gidebileceği en iyi üniversitelerdendir.

Sapienza- Universitadi RomaAvrupa’nın en büyük okullarına arasına girmeyi başarmıştır. Birçok Nobel ödüllü akademisyen bu kurumun çatısı altında çalışmıştır. UniversitadiPadovaİngilizce eğitim veren lisans ve yüksek lisans bölümlerini barındırdığından ilk 200’e giremese de son dönemlerde tercih sebebi olmaya başlamıştır. Politecnicodi Torino en iyi teknik üniversiteler arasındadır. Mimarlık ve mühendislik fakülteleri oldukça başarılıdır.

İtalya’da Yaşam Masrafları

İtalya için çok pahalı da çok ucuzda demek mümkün değildir. Ortalama 1000 Euro civarında bir gelirle yaşamak ve İtalya’yı gezmek mümkün olabilmektedir. Bilindik bazı süpermarketleri olan Penny Market, Esselunga çok pahalı olmayan yiyecek ve içecek ücretleri sunmaktadır. Dışarıda yemek yenildiği zamanda restoranına göre değişmekle birlikte 20 Euro civarına doymak mümkündür. 

Toplu taşıma içinse uygun fiyatlı demek mümkündür.Yurtdışı eğitim için gelenöğrencileraylık bilet aboneliklerialabilir. Ayrıca isteyenler aylık 60 ila 70 Euro arasında ücretlere bisiklette kiralayabilirler. Ayrıca öğrencilerin geçinmekte zorlanmamaları için farklı burs seçenekleri mevcuttur.

DSU bursu ve üniversitelerin kendi içlerinde başarılı öğrencilere verdikleri burs bunlardan bazılarıdır. Öğrenciler isterse yerel göç bürosuna başvurup çalışma izni çıkarabilir ve yardım masaları, iş portalları üzerinden kendilerine kolayca tam zamanlı yada yarı zamanlı iş bulabilirler.  İtalya’da eğitim fırsatlarının oldukça geniş kapsamlı olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Siz de Pava Education sayesinde İtalya’daki eğitim fırsatlarından yararlanabilirsiniz!

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle