Dostlukla - Vincent Van Gogh Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Dostlukla kimin eseri? Dostlukla kitabının yazarı kimdir? Dostlukla konusu ve anafikri nedir? Dostlukla kitabı ne anlatıyor? Dostlukla PDF indirme linki var mı? Dostlukla kitabının yazarı Vincent Van Gogh kimdir? İşte Dostlukla kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi...
 • 12.08.2022 23:00
Dostlukla - Vincent Van Gogh Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Kitap Künyesi

Yazar: Vincent Van Gogh

Çevirmen: Pınar Kür

Çevirmen: Nurettin Elhüseyni

Editör: Derya Önder

Orijinal Adı: Vincent Van Gogh's Letters

Yayın Evi: Yapı Kredi Yayınları

İSBN: 9789750833847

Sayfa Sayısı: 900

Dostlukla Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

Vincent van Gogh (1853-1890) geride dikkate değer birçok resmin ve çizimin yanı sıra, çok ilginç ve hacimli bir yazışma dizisi de bıraktı. Son derece kolay izlenebilen bu kitap, elimizdeki toplam 820 mektubun 265'inden oluşan geniş bir seçmeyi içeriyor. Mektupların seçiminde Van Gogh'un yazgısını bulmak için giriştiği ve onu bir sanatçı olmaya yönelten sonu gelmez arayışa, kardeşi Theo'yla yakın bağına, babasıyla rahatsız edici ilişkisine, kabul görme yönündeki doğuştan arzusuna, müthiş sanat ve edebiyat tutkusuna ağırlık verilmiştir. Yazışmalar sadece Van Gogh'un karmaşık iç dünyasını kavramayı sağlayacak ayrıntılı ipuçları vermiyor; Paris'te kökleşmekte olan ve onun da içinde yaşadığı avangard sanat akımını da gözler önüne seriyor.

Mektuplara bir genel giriş, geçmişe ait aile fotoğrafları ve özgün mektup sayfalarından seksen yedisinin röprodüksiyonları eşlik ediyor. Bu röprodüksiyonlarda Van Gogh Müzesi'nin 2009'da yayımladığı ve eleştirmenlerden övgü alan altı ciltlik mektuplardan seçilmiş eskizler yer alıyor. Dostlukla Van Gogh'un mektuplarına ilgi duyan her sanat ve edebiyat tutkununun edinmesi gereken temel kitaptır.

Bu yayın Amsterdam'daki Van Gogh Müzesi'nin ve Lahey'deki Huygens ING'nin (Hollanda Kraliyet Sanat ve Bilim Akademisi'nin bir bölümü) desteğiyle yürütülen Van Gogh Mektupları Projesi'nin bir parçasıdır. Editörlüğünü Leo Jansen, Hans Luijten ve Nienke Bakker'in yaptığı Vincent van Gogh - The Letters: The Complete Illustrated and Annotated Edition (Brüksel: Mercatorfonds; Londra ve New York; Thames and Hudson) adlı altı ciltlik eksiksiz derlemeden seçilerek hazırlanmış bir baskısıdır. 

(Tanıtım Bülteninden)

Dostlukla Alıntıları - Sözleri

 • ... çevresinde bulunan insanlarla arasındaki farklılıkların ne kadar derin ve bağdaşmaz olduğunu fark etti.
 • Içimde büyük bir ateş yanıyor,fakat kimse ateşin başında ısınmak icin gelmiyor,yanından geçenler sadece dumanı görüyor.
 • "Harika bir şey dürtüyle ortaya çıkmaz; bir araya getirilen küçük şeylerin bir dizisidir."
 • "Sözcüklere gerek kal­madan beni anlayacaklarını sandım."
 • "...benim hayatım ve belki senin de hayatın artık eskisi gibi neşeli değil, yine de geçmişe dönmek istemem; çünkü tam da bazı sıkıntılar sayesinde iyi bir şeyin, yani o duyguların ifadesinin ortaya çıkmakta olduğunu görüyorum."
 • İnsan yüreği denize çok benzer; fırtınalar barındırır, dalgalar barındırır ve diplerinde inciler de barındırır.
 • "Sıklıkla fena halde ve huysuzca melankolik, hırçın hale geliyorum, bir tür açlık ve susuzluk içindeymişçesine yakınlık özlemi duyuyorum, yakınlık görmeyince de kayıtsız, haşin biri kesiliyorum ve hatta bazen yangına körükle gidiyorum. Muhabbetten hoşlanmıyorum; insanlarla ilişkiye girmek ve sohbet etmek çoğu kez eziyetli ve zor geliyor bana."
 • Van Gogh'un dünyayla kavgası o dünyadaki yerine ilişkin iç kavgasıyla bağlantılıydı.
 • "Ne kadar acı bir tecrübe. Burada nispeten yalnız yaşıyor olmamıza seviniyoruz ve dışarıya kapanmayı gerçekten istiyoruz. Tarif edilemez bir üzüntü bu."
 • "İnan ki insanlar benim uzağından yakınından geçmediğim her türlü kötülüğü ve saçmalığı yaptığımdan kuşkulandıklarında kimi kez kahkahalarla gülüyorum. (Ben ki doğanın, incelemenin, çalışmanın ve özellikle insanların dostuyum)".
 • . Kendimi dikkatlice kapatarak kendime çok dikkat ediyorum. ...
 • Bir ressam ilk dönemlerinde, bilincine varmadan yaşamı kendi kendisi için zorlaştırıyor. İşin ustası olmadığı duygusundan kaynaklanıyor bu- günün birinde ustalaşıp ustalaşmayacağını kesin olarak bilmemesinden- ilerleme kaydetme hırsından, kendisine güvenememesinden, karmakarışık bir çalkantı, heyecan duygusundan kurtulamıyor ve aslında acele etmek istememesine karşın, garip bir aceleye kaptırıyor kendini. Buna engel olmak kimsenin elinde değil. Herkesin geçirmesi gereken bir dönem ; bana sorarsan başka türlü olmaz. Olmamalı. Çalışmalarda da belli bir sinirliliğin, kuruluğun bilincine varıyor insan. Bu da aslında varmak istediği sakin rahat vuruşların tam tersi. Ancak, o rahat vuruşa varabilmek için çok uğraşmak, çok üstüne düşmek iyi sonuç vermiyor. İnsanın başlangıçta çektiği sıkıntılar kimi kez çalışmalarına da biçimsizlik, bir acemilik getiriyor.
 • . Değişim kavramının sizi mutsuz kalma olasılığı kadar korkutmasına izin vermeyin. ...
 • "Sevgi her şeye katlanır, her şeye inanır, her şeyi ümit eder, her şeye dayanır, asla son bulmaz,"

Dostlukla İncelemesi - Şahsi Yorumlar

Dostlukla PDF indirme linki var mı?

Vincent Van Gogh - Dostlukla kitabı için internette en çok yapılan aramalardan birisi de Dostlukla PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan çoğu kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF'leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı Vincent Van Gogh Kimdir?

Hollandalı ard izlenimci ressam. Bazı resim ve eskizleri, dünyanın en tanınmış ve en pahalı[2] eserleri arasında yer alır.

Van Gogh, gençliğini bir sanat simsarlığı firmasında çalışarak geçirmiş, kısa süren bir öğretmenlik deneyiminden sonra da Belçika'da fakir bir madenci kasabasında misyoner olmuştur. Resim kariyerine 1880'den sonra başlamıştır. Başlangıçta koyu ve kasvetli renklerle çalışan Van Gogh, Paris'te tanıştığı izlenimcilik ve yeni izlenimcilik akımlarının etkisiyle canlı renklere geçmiş; Güney Fransa'da geçirdiği süre zarfında da bugün yaygın olarak tanınan kendine özgü resim tarzını geliştirmiştir.

Van Gogh, ömrünün son on yılı boyunca yaklaşık 900 suluboya/yağlıboya resmi ve 1100 karakalem çalışma üretmiş, en meşhur eserlerini ise ömrünün son iki yılında yapmıştır. 1888'de ressam Paul Gauguin ile arkadaşlığının bozulması üzerine sol kulağının bir kısmını kesmiş, giderek kötüleşen ruhsal hastalığı sonucunda kendini göğsünden vurarak intihar etmiştir. Kimi sanat tarihçileri Gauguin ile yaptıkları hararetli bir tartışma sonucu Gauguin'in isteyerek ya da kendini gard amaçlı olarak Van Gogh'un kulağını kestiğini de iddia ederler.

Van Gogh, resim kariyeri boyunca kardeşi Theo'dan aldığı maddi destek sayesinde ayakta durabilmiştir. İki kardeşin arkadaşlığı, 1872'den itibaren birbirlerine yazdıkları mektuplarla belgelenmiştir. Van Gogh'un, Theo'ya yazdığı mektup sayısı 600'den fazla iken; Theo'nun, Van Gogh'a yazdığı sadece 40 mektup bulunabilmiştir.

20. yüzyıl sanatını ciddi şekilde etkilemiş olan Van Gogh, fovistlerin ilham kaynaklarından biridir ve Empresyonizmin öncülerinden kabul edilmektedir.

Vincent Van Gogh Kitapları - Eserleri

 • Dostlukla
 • Theo'ya Mektuplar

Vincent Van Gogh Alıntıları - Sözleri

 • Aynı anda hem kutuplarda hem ekvatorda bulunamazsın. (Theo'ya Mektuplar)
 • İnsan yaşlı da olsa genç de, her an aklını kaçırdığı anlar olabilir. (Theo'ya Mektuplar)
 • Sıkıntılar nasıl teker teker gelmiyorsa, sevinçler de öyle... (Theo'ya Mektuplar)
 • Içimde büyük bir ateş yanıyor,fakat kimse ateşin başında ısınmak icin gelmiyor,yanından geçenler sadece dumanı görüyor. (Dostlukla)
 • ... çevresinde bulunan insanlarla arasındaki farklılıkların ne kadar derin ve bağdaşmaz olduğunu fark etti. (Dostlukla)
 • "Harika bir şey dürtüyle ortaya çıkmaz; bir araya getirilen küçük şeylerin bir dizisidir." (Dostlukla)
 • . Kendimi dikkatlice kapatarak kendime çok dikkat ediyorum. ... (Dostlukla)
 • İnsan yüreği denize çok benzer; fırtınalar barındırır, dalgalar barındırır ve diplerinde inciler de barındırır. (Dostlukla)
 • "İnan ki insanlar benim uzağından yakınından geçmediğim her türlü kötülüğü ve saçmalığı yaptığımdan kuşkulandıklarında kimi kez kahkahalarla gülüyorum. (Ben ki doğanın, incelemenin, çalışmanın ve özellikle insanların dostuyum)". (Dostlukla)
 • Bir ressam ilk dönemlerinde, bilincine varmadan yaşamı kendi kendisi için zorlaştırıyor. İşin ustası olmadığı duygusundan kaynaklanıyor bu- günün birinde ustalaşıp ustalaşmayacağını kesin olarak bilmemesinden- ilerleme kaydetme hırsından, kendisine güvenememesinden, karmakarışık bir çalkantı, heyecan duygusundan kurtulamıyor ve aslında acele etmek istememesine karşın, garip bir aceleye kaptırıyor kendini. Buna engel olmak kimsenin elinde değil. Herkesin geçirmesi gereken bir dönem ; bana sorarsan başka türlü olmaz. Olmamalı. Çalışmalarda da belli bir sinirliliğin, kuruluğun bilincine varıyor insan. Bu da aslında varmak istediği sakin rahat vuruşların tam tersi. Ancak, o rahat vuruşa varabilmek için çok uğraşmak, çok üstüne düşmek iyi sonuç vermiyor. İnsanın başlangıçta çektiği sıkıntılar kimi kez çalışmalarına da biçimsizlik, bir acemilik getiriyor. (Dostlukla)
 • "Ne kadar acı bir tecrübe. Burada nispeten yalnız yaşıyor olmamıza seviniyoruz ve dışarıya kapanmayı gerçekten istiyoruz. Tarif edilemez bir üzüntü bu." (Dostlukla)
 • Toplum bunlarla dolu: gerçek bir yaşam sürdürmektense gösteriş peşinde koşanlar... (Theo'ya Mektuplar)
 • "Sözcüklere gerek kal­madan beni anlayacaklarını sandım." (Dostlukla)
 • "Sevgi her şeye katlanır, her şeye inanır, her şeyi ümit eder, her şeye dayanır, asla son bulmaz," (Dostlukla)
 • Şu sıralar iyiyim yalnız tanımlanması olanaksız, belli-belirsiz bir keder sürüp gidiyor içimde. (Theo'ya Mektuplar)
 • Van Gogh'un dünyayla kavgası o dünyadaki yerine ilişkin iç kavgasıyla bağlantılıydı. (Dostlukla)
 • Sözcüklerle savaş vermenin pek az yararı var sanırım. Herkesin -bu konuya önem veren, değer veren herkesin- yapması gereken şey, kendi dar çevresinde çaba göstermek, bir şeyler yaratmak için katkıda bulunmak... (Theo'ya Mektuplar)
 • "...benim hayatım ve belki senin de hayatın artık eskisi gibi neşeli değil, yine de geçmişe dönmek istemem; çünkü tam da bazı sıkıntılar sayesinde iyi bir şeyin, yani o duyguların ifadesinin ortaya çıkmakta olduğunu görüyorum." (Dostlukla)
 • "Dayanamıyorum artık Theo, yaşamın ağrılığına daha fazla dayanamıyorum! Kulağımdaki çığlıklarla karşı koyamıyorum, kendime zarar vermekten çok korkuyorum." (Theo'ya Mektuplar)
 • "Keşke herşeyden uzak olabilseydim" (Theo'ya Mektuplar)

Yorum Yaz