Konforlu bir yaşam için sigarasız hayat!

Dünyada ölümle sonuçlanan hastalıkların nedenleri arasında sigara kullanımı ilk sırada yer alıyor. Akciğer kanseri, ani kalp ölümleri, KOAH gibi birçok ciddi rahatsızlığa yol açan sigara, yaşam sürenizi de oldukça kısaltıyor.

1987 yılından bu yana her yıl Şubat ayının 9'u "Dünya Sigarayı Bırakma Günü" olarak anılıyor. Göğüs Hastalıkları Uzmanları ve özellikle de kalp cerrahları, kardiyoloji uzmanlarına yolumuz her düştüğünde sordukları ilk soru "sigara içiyormusunuz, içiyor iseniz hemen bırakın" sigaranın sebep olduğu hastalıklar saymakla bitmez. Bu gerçek şüphe götürmez bir gerçektir.

Araştırmalara göre sigara içenler yaşamlarını ortalama 15 yıl kısaltmaktadırlar. Sigara içen kadın ve erkeklerin hiç sigara içmeyenlere göre; orta yaş döneminde (35-69 yaşları arasında) ölme ihtimalleri daha yüksek olduğu kaydedilir.

Kısaca sigara içenler, sigara içmeyenlere göre daha genç yaşta, daha fazla acı çekerek, KOAH hastalığı, nefes darlığı ve düşük yaşam kalitesi ile hayata veda etmektedirler.

Tüm dünyada ve özellikle de bölgemizde en sık ölüm nedeni olan kalp hastalığının en önemli nedeni sigara içiciliğine ve sigara bağımlılığına bağlanmaktadır. Sigara içmek içen insanın vücudundaki damarlara zarar verdiği gibi; aynı ortamı kendisiyle paylaşmak zorunda olan sigara içmeyenlerin de yaşam konforunu önemli ölçüde etkilemektedir. Toplumda pasif içici olarak da adlandırılan bu kesimlerin sayısı da sigara içenler kadar olmasa da en az sigara içenlerin yarısı kadar vardır.

Sigara ile ilgili toplumumuzda söylenen özlü sözler vardır, bu sözlere bakıldığında ucundan kenarından sigara içmeye cezbeden türden olsa da asıl gerçeğin bu olmadığını bilim dünyası her defasında istatistiki araştırmalar ve elde edilen verilerin ışığında ortaya koymaktadır.

Zor yaşam koşulları, enflasyon artışı ve hayat pahallılığının getirdiği sıkıntılardan bir an da olsa uzaklaşmak ve (keyif) adı altında içilen sigaraların keyif yerine hem aile bütçsine hem de insan ve toplum sağlığına verdiği zararlar göz önünde bulundurulduğunda yılda bir kez bile olsa hatırlanan 9 Şubat Dünya Sigara'yı Bırakma Günü'ne atıfta bulunup, yapılan uyarılara kulak kabartıp, sigarayı bırakmak; hem ailemiz hem kendimiz için vereceğimiz belki de en yararlı kararların başında gelecektir. 

Mardin İl Sağlık Müdürlüğü Bünyesi'nde faaliyetlerini sürdüren ve sigarayı bırakmak isteyen vatandaşların imdadına koşan, "Alo 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı" size bir tık uzakta bekliyor. Ücretsiz tedavi ve destekle bunu gerçekleştirmek hiç de zor değil, zira bunu başaranların sayısı hatmin edeceğimizin de çok üzerinde. Haydi şimdi karar zamanı! belki de bu yazı vesile olmuş olur, ne dersiniz.

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle