Büyük Müjde! Tıp Fakültemiz Öğrenci Alıyor

Büyük Müjde! Tıp Fakültemiz Öğrenci Alıyor

2023 Eylül ayında ÖSYM tarafından yapılacak merkezi sınavla Mardin Artuklu Üniversitesi Tıp Fakültesine öğrenci alımı yapılacak. Bu öğrenciler tıp eğitimlerine direkt olarak Mardin’de, Tıp Fakültesi binasında başlayacaklar. 

Mardin Artuklu Üniversitesi Tıp Fakültesinin kurulumunu takiben 2021 Eylül tarihinde, Mardin Devlet Hastanesinin, Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne dönüşümü çok hızlı bir şekilde tamamlanmış ve birlikte kullanım protokolü imzalanmıştır.

Çok sayıda Profesör ve Doçentin de aralarında olduğu Tıp Fakültesi Öğretim Üyelerimiz mevcut durumda hastanede klinik hizmetleri sunmaktadır.

Tıp Fakültemizin Kurulumu ile öğretim üyelerimizin hastaneye katkıları sonucunda; İlimizden yapılan sevkleri azaltmak için nitelikli ve öncü sağlık hizmetlerinin sunumunda büyük bir ivme kazanılmıştır. 

Alanında ilimizde ilk olma özelliği taşıyan birçok ameliyat, tedavi ve müdahale öğretim üyelerimiz tarafından başarı ile yapılmaktadır. Tıp Fakültemizin Değerli Öğretim Üyeleri Sayesinde; Her geçen gün ilimizden dışarıya sevkler azaldığı gibi, hastanemiz bölgeden sevk almaya ve çevre illerden hasta kabul etmeye başlamıştır. 

Bütün öğretim üyelerimiz kendi alanlarında; benzer niteliklerde, yenilikçi ve öncü tedavi yöntemlerini başarı ile uygulamakta ve hasta sevklerini önlemektedirler. Öğretim üyelerimiz tarafından şehirde çeşitli platformlarda; sağlığın korunması için çok sayıda konferans, seminer ve benzeri etkinlikler gönüllü olarak devam ettiriliyor. Öğretim üyelerimizin girişimleri ve davetleriyle Mardin’de çok sayıda nitelikli bilimsel kongre, sempozyum ve çalıştay yapılmaya başlandı. Öğretim üyelerimizin yazdığı veya editörü olduğu; Beslenme, Biyokimya, Acil Tıp ve benzeri alanlarda çok sayıda özgün ve nitelikli bilimsel kitaplar yayınlanıyor. 

5 Profesör, 9 Doçent, 23 Dr. Öğr. Üyesi Ve Toplam: 37 Öğretim Üyesi olmak üzere 25 Anabilim Dalında Öğretim Üyemiz bulunmaktadır. Tıp eğitimi için asgari koşulları sağlayacak öğretim üyelerimiz tamamlanmıştır. Öğretim Üyesi alımlarımız devam edecektir.

Fakültemizde son derece modern laboratuvarlar, donanımlı pratik salonları, derslikler ve kütüphane gibi eğitim alt yapısı tamamlanmıştır. Kütüphanemiz yakın zamanda hayatını kaybeden; Uzm. Dr. Rıdvan Üney adına Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden dönem arkadaşları tarafından yapılan kitap bağışıyla kurulmuştur.

Mardin Artuklu Üniversitesi Tıp Fakültesi rekor bir başarı ile kuruluşundan çok kısa süre sonra Tıpta Uzmanlık Eğitimi için asistan alım sürecine geçmiş olup Mardin Artuklu Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından yetiştirilecek Uzman Hekimler Mardin ili için tıp eğitimi alanında ilk olma özelliği taşıyacaktır. Daha önce Sağlık Bakanlığı Tıpta Uzmanlık Kurulu Başkanlığının gerçekleştirmiş olduğu denetimler sonucunda eğitim vermesi onaylanan Acil Tıp, Anesteziyoloji ve Reanimasyon, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dallarında; 2023 yılı için 4'er adet Uzman Hekim yetiştirilmesi amacıyla kontenjan açılmıştır. 

Öğrenciler için kurulan tam donanımlı ve modern sistemli laboratuvarlar, uygulamalı eğitim için hazır hale getirildi. Bilgisayar destekli hasta simülasyon, maket, mikroskop, fizyoloji eğitim, genetik ve biyokimyasal analiz alt yapıları ile en iyi kalitede uygulamalı eğitim hedeflendi.

Mardin için en iyi Tıp Fakültesi Binasının yapılması amacıyla ülkemizde yeni yapılan Tıp Fakülteleri Dekanımızın öncülüğünde ziyaret edilerek incelenmiş, ülkemizin en modern ve kullanışlı projesi hazırlanmıştır. Mardin heyecanla kalıcı Tıp Fakültesi binasını bekliyor. Ayrıca Kampus içinde ve kalıcı tıp fakültesi binamızla yan yana olacak şekilde tam donanımlı ve yüksek kapasiteli bir hastanenin ihalesi Sağlık Bakanlığı tarafından tamamlandı. İnşa süreci son hızla devam eden hastanemizin fakülte eğitimi için kalıcı Eğitim ve Araştırma Hastanemiz olmasına dönük planlamalar ve görüşmeler yapıldı. Kuruluş sürecinden bugüne Tıp Fakültemizle yakın işbirliği yapan Sağlık Bakanlığımıza, Mardin İl Sağlık Müdürlüğümüze ve Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yönetimine teşekkür ediyoruz.

Mardin Artuklu Üniversitesi Tıp Fakültesi, öğrenci alımı için, kısa sürede gerekli bütün çalışmaları tamamlamış, alt yapıları oluşturmuş ve başvuruları yapmıştır. 2023 yılında merkezi sınavla öğrenci alınması ve tıp eğitimine başlanması için izin çıkması memleketimize, üniversite, hastane ve fakülte yönetimimize, fakültenin akademik ve idari kadrosuna ve bu fakülteye gönül veren, emek veren katkı sunan bütün paydaşlara hayırlı olsun. Bütün bu başarılar için başta Sayın Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Özcoşar ve Sayın Dekanımız Prof. Dr. Salim Bilici olmak üzere Tıp Fakültesinin ve Üniversitenin tüm ekibini tebrik ediyorum. Mardin adına onlara teşekkürü borç biliyorum. Mutluyuz.

Tıp Fakültemiz hakkında detaylı bilgi için:

https://www.youtube.com/watch?v=pd1zAqqiQ3c 

Yorum Yaz