Hizmete de Sosyal Mesafe!

Hizmete de Sosyal Mesafe!

Kızıltepeli bir gazeteci olunca iyiye ve kötüye dair her türlü sıkıntının paydaşı oluyoruz.

Kızıltepe’de yaşanan güzelliklere sinerji katıyor, kötü anlam çıkarabileceğimiz her türlü gelişmenin de dert ortağı olup, düzelmesi konusunda imkanımız çerçevesinde gayret sarf ediyoruz.

Kızıltepe büyük bir ilçe olunca sorunları da büyük oluyor, bu sorunları saymakla bitiremeyiz elbetteki. Ancak bildiğimiz ve gördüğümüz güzelliklerine güzellik katmak bir gazeteci olarak bize ayrı bir haz veriyor.

Koronavirüs salgınıyla birlikte Mardin’de ekonominin adeta çarkı olan Kızıltepe, virüsten ciddi şekilde etkilenen ilçelerin başında geliyor. İki ayı aşkın bir süreden beri ticaretin durma noktasında olduğu ilçede ortaya çıkan manzara, pek iştah açıcı değil tabi ki. Koronavirüs’ün mübarek ramazan ayını da kapsayarak uzaması, ilçe nüfusunun önemli bir kesimini oluşturan dar gelirli vatandaşların ramazanı ramazan tadında yaşayamamasına neden oldu.  İşte bu sıkıntıyı bir nebze olsun giderebilme adına ilçe Kaymakamı Hüseyin Çam ile himayesinde görev yapan kamu çalışanlarının muazzam bir çalışma ile ortaya koymuş oldukları tablo takdire şayan bir manzarayla gönüllerimizi okşadı. Bir Kızıltepeli olarak benim için bir mutluluk vesilesi olan bu manzarada gördüğüm şey;  geçmiş ramazanlarda alıştığımız kısıtlı sayıda ve tipik gıda kolilerinin aksine farklı gıda çeşitlerinden oluşan dolu dolu 45 kiloluk ramazan çuvallarının hayırsever vatandaşlarımızın da desteğini alarak tam 11 bin aileye ulaştırılmış olması oldu.  Kızıltepe’ye Kızıltepe’yi yönetenlere yakışır bir başarıdır bu.

Bu başarıda kuşkusuz ki büyük bir gayretinin olduğunu bildiğim Kızıltepe ilçe Müftüsü Mahsum Taşçı’nın katkısını görmezden gelemeyiz. Aynı gayreti yaklaşan ramazan bayramında da benzer bir kampanya ile gerçekleştirmenin çabası içerisinde olacaklarından da hiç kuşkum yok.

Yazımın başında Kızıltepe’yi çok önemseyen bir gazeteci olduğuma vurgu yapmıştım. Göreve geldiğinde devletin sıcak elini, şefkat dolu yüreğiyle vatandaşın sırtından eksik etmeyen Kaymakam Hüseyin Çam’ın ilk başlangıç döneminde yaptığı ziyaretleri, vatandaşa olan sıcak diyaloğu ile Kızıltepe’de devlet  - Vatandaş kaynaşmasını çok daha iyi noktalara taşıyacağını da gerek haberlerimde gerekse de paylaşımlarımda dile getirmiştim.

Kaymakam Çam’a, Kızıltepe gibi her anlamda güçlü bir potansiyele sahip olan bir ilçede görev yapıyor olmanın mesleki yaşamı ve kariyeri içinde önemli bir şans olduğunu yaptığım ziyarette şifahen  vurgulamıştım.

Kaymakam bey, ilçemizdeki görevine o kadar iyi başlamıştı ki dikkatlerimizi üzerine toplamış, görev süreciyle ilgili beklentilerimizi büyütmüştü. Değerli kaymakamımızın hafızalarımıza nakşettiği hizmet çıtasının yüksekliği ile başımız dönmüşken Kızıltepe Belediyesi’ne kayyum olarak görevlendirilme süreci başladı. Bu durum beklentilerimizin daha da büyümesine neden oldu tabiki.

Kayyum görevlendirmesinin ardından yaptığımız ziyarette ilçedeki özellikle alt yapı eksikliği ile oluşan devasa çukurların kışın çamurdan yazın ise tozdan geçit vermeyen yollarıyla ilgili durumu konuştuğumuzda bizlere yapmayı planladığı çalışmaları anlattığında bu anlamdaki beklentilerimizin  üstüne çıkacak bir performansın hazırlığı içerisinde olduğunu gözlemlemiş ve bundan büyük mutluluk duymuştuk.

Kızıltepe yoğun bir ilçe Mardin’in en büyük ilçesi olmanın yanında her anlamda ama özellikle de insan ve araç potansiyeli noktasında il genelinin 1/3 üne tekabül eden rakamlara sahip.

Telekom, DEDAŞ, MARSU gibi kurumların altyapı çalışmaları sürecinde adeta köstebek yuvasına dönüşen yolların asfalt ve parke taşlarıyla düzeltilmesi için sıvanan kolların alana girmesini beklediğimiz süreç içerisinde başlayan ve hala da dünyanın yakasında düşmemiş olan Koronavirüs Pandemisi ile alınan önlemler kapsamında uygulanan sokağa çıkma yasakları, ilçe merkezindeki yolların düzeltilmesi, parke taşı ve asfaltlama çalışmalarıyla düzeltilmesi için bir fırsata dönüştürülebilirdi aslında.

Ama anlaşılan o ki; kaymakam beyin Koronavirüs Pandemisine yoğunlaşması nedeniyle almış olduğu tedbirlerden biri olan sosyal mesafesini,  ilçe sakinleri için acil ve öncelikli sorunların başında bekleyen yol ve altyapı çalışmalarına da koymuş görünüyor. Ancak bu görüntüyü, hizmet heyecanını çok yüksek seviyelerle bize yansıtmış olan değerli kaymakamımızla yan yana getirerek düşünemiyorum. Uyuşmuyor çünkü belliki onu da, onun duyduğu o hizmet aşkını ve heyecanını da engelleyen bir şeyler var. Benim tanıdığım kaymakam ile mevcut aksaklıkları yan yana getirmenin sevgili kaymakamımıza haksızlık olacağını düşünmekten kendimi alıkoyamadığımı da ifade ederek, her anlamda normale döneceğimiz güzel günler dileğiyle saygılar sunuyorum.  

Yorumlar

Image
Mustafa Cansız
14.05.2020 / 04:24

nihayet kızıltepenin tozunu, çamurunu çukurunu yazan duyarlı bir gazteci çıktı. kaymakamı övmüş biraz olsun. yolların durumunu takip etmenizi umuyorum. iyi çalışmalr

Image
suudem
14.05.2020 / 04:16

kadir bey eksik bilgi, kızıltepede 15000 aileye yardım yapıldı. çıkkur ve yollar meselesinde haklısın. biran önce yapılmalıdır

Image
Mahmut Demir
14.05.2020 / 00:54

Kaymakam bey corona sürecinde ailelere yönelik yardım paketlerinde muhteşem iş çıkardı ama yasaklı günlerde keşke bozuk köstebek yuvası olan yollarada el atsaydı ama inanıyoruz o sorunu da halledecek inşallah güveniyoruz kendisine

Image
Cüneyt Hacımustafaoğlu
13.05.2020 / 19:30

Elinize sağlık. Umarım ilçemiz 30 yıl önce ki halinden bir an önce kurtuluruz.

Yorum Yaz