tatlidede
dedas
tatlidede
Fuar

Hz. Yunus ve Ninova

Hz. Yunus ve Ninova

Hastalık ve günahla bezenmiş, teslimiyet ortamlarında saf ve hakikate bağlılığın öyküsü Hz Yunus’u bilince çıkarmaktır
Gidebileceğin yolların tümünden dönüp sade bir kişiliğin hakim olduğu saf, arınık ve günahsız bir kişiliğe bürünmektir
Yolculuklardan alı konulmayan gemilerin varılması gereken limanların tümüne varmadaki süreçleri erken ve kısa zamana almaktır.
Hz Yunus’u anlamak anlama ve olması gerekenlerden geri kalmamak için, boş olan alanların boşluklarını dolduran bilincin tevazu özellikleri Allaha olan inanç ile doldurmasını bilmeden kaynaklı emek ve güzellikleri ortaya çıkarmaktır.
Alıp başınız gitme yerine kendinize defalarca görev çıkarıp şerden uzak tutacağınız bilinç insanlarından umut kesmediğinizi gösterme imkânı yaratırsınız
Her ne kadar kötülükte yol alınsa, şer ve fesatlık içindeki Ninova ahalisinin içinde bile güzellikleri yaşatmak için Allaha olan inancınla güzelliğin timsali ve temsilcisi olursun.
Ümitsiz bir ortamdan ümidin kendisi olup insanlara verilecek mesajlarda canlılığın ve geleceğin olduğunu gösterirsiniz
Kötü iklimlerin, fırtınaların gelip çarptığı gemi iskelesi gibi kötülüklerin gelip bedenlere çarpacak kadar ayyuka çıktığı veya çoğaldığı ortamlar bile, size vız gelir ki iyiliğin ve doğruluğun, hakka inancın hâkimiyetini sağlamaya vesile olursunuz.
Buda sizi önce fikir, daha sonra icraat ve yaşam biçimi haline gelen kültürün iyilikle donanmasını sağlar.
Burada Hz Yunus gibi kendi gerçekliğini ötelemeden rabbine sığınmış her canlının varacağı mutlak hakikati göz ardı etmeden dürüstçe yaşamak demektir.
Hz Yunus gibi saf ve dürüstçe hakka inanır ve ona sığınırsan denizlerde yunus balıkları bile sizin kalkanınız olup sizi yaşatacak, aracı olup sizi biraz daha Allaha yakın edeceğinden emin olabilirsin.
Çünkü siz doğruluk yolunda saf duygularla yola çıkıp Allahuteala ya doğru hizmet akdinizden öteye bir şey amaç edinmediğinizden ötürü, hizmetleriniz sizin karşınıza mükâfat olarak çıkacağından emin olabilirsiniz
Doğruluğu yayma ve doğruluğun amansız savunucusu olmak için imanını güçlendirmek gerektiğinde! Şartlar ne kadar zorlu olursa olsun, ortam ve iklim ne kadar aleyhinize olsa dahi Hz Yunus’u hatırladığınızda sizin varmak istediğiniz yol; gözler önünde ulaşılacak en kestirme yol olduğunu göreceksiniz.
Dualarla bezenmiş anlayış ve inanç sende hâsıl olursa! Doğruluk endeksli hareket ettiğini, yaşama çeşitli yol göstermelerde bulunan ve oluşan zengin, sade ve ferah ilerlemelerin ortağı veya uygulayıcısı olursun.
Hz Yunusu anlamak için veya Hz Yunusu bilince çıkarmaktan ayrılmak Hz Yunusta yaratılmak istenilen tahribatı görüp Allaha biraz daha yakın olmak için her yeni günde günahlardan uzak bir yaşam için yeni sözleşmeler imzalamaktır. Kendini yeni insani ve temiz görevlere adamaktır.
Şerden ve günahtan uzak duranların tümünün yar ve yoldaşı olacağı Hz Yunus’un soyunu aldığı Hz Yusuf’a yakın olmaktır.
Doğruya ve hakka davette Hz Yunus’un uğradığı otuz üç yıl boyunca sende hakaretlere maruz kalsan dahi vazgeçme çükü o bu sabrı gösterip vazgeçmediyse sende vazgeçme.
Huzura erişmek ve eriştirmek için sadece yaratana ve onun gösterdiği doğruluk yoluna, hakikat yoluna hizmet insanı kurtarır ve insanı mutluluklarla karşılaştırıp sonu cennette ulaştırır.
Sebat gösterildiği dönemlerde bile boşa zaman harcamadığın sendeki birikim ve tepkimelerin doğruluk ve hakikat aşkıyla yaşadığının delaleti birikimler rengarenk sana yoldaşlık ettiğini göreceksin.
Ayrılık vakti geldiğinde defterinle karşılaşmak, çalışmalarına sahip çıkmak için örnek aldığın ve alacağın kişiler örnek ve günahsız kişiler olmalı ki senden sonra başkaları da onları örnek alsın. Hz Yunustaki iradeyi örnek alanlar gibi.

Editör: Kadir Üründü

Yorum Yaz