tatlidede

İşin ehli olmak ve mesleki başarı

İşin ehli olmak ve mesleki başarı

Her ne işi yapıyorsan, hangi alan ve meslekte ilerlemek istiyorsan mutlaka, O alanı, o mesleğe yatkınlığın, alana yabancı olmaman oldukça önemlidir.

Uzun yıllardır yerel basında adım adım ilerlemek, ailemizin çocuklarının geleceğini kurgulayıp, yarınlarına umutlarımızı büyütmek için Mardin Life Gazetesi olarak çabalıyor, ilerleyişimizi sürdürmeye gayret ediyoruz.

Mardin ölçeğinde reklam pastası olmayan, reklamın getirisinin henüz farkına varmamış olan bir şehirde; birilerinin arka bahçesi, ya da bastonluğunu yapmadan alanda ilerlemek oldukça zordur. Ancak Mardin halkı ve kamuoyu da bilir ki; şu güne kadar bizler zor olanı seçtik, inşallah da aynı inanç ve hedefle ilerleyişimizi sürdüreceğiz.

Bizim gibi yolunda ilerlemek isteyen yerel basının tek güvencesi Basın İlan Kurumu’dur. Yarı özerk bir kurum olan Basın İlan kurumu, son dönemlerde yerel basını günümüz şartlarında ayakta tutmak, sağa sola yalpalatmadan, halkın haber alma hakkını bağımsız kılmak, haber üretkenliğini arttırıp, para kazanmak için mesleki yapmak değil; mesleki yaparken para kazandırmaya eviren çok ciddi ve önemli kurumların başında gelen bir kurum olarak ismini tüm gazetelecilerin hafızasına kazımıştır.

Baskılı gazetelerin yayınlarına son verdikleri bir dönemde Basın İlan Kurumu'nun başına geçen BİK Genel Müdürü Sayın Cavit Erkılıç ve emrinde çalışan kurum çalışanları, mesleği hakkıyla yerine getirmeyi sağlamak için önemli ve başarılı hizmetlere, ciddi bir dönüşüme imza attılar.

Bu dönemde, meslek ve kurum etiği içerisinde gerçekleşen yakın çalışma diyaloğu, sadece bölgemizde değil; ülkemiz genelinde önemli bir adım oldu. BİK Genel Müdürü Sayın Erkılıç’ın başlattığı bu yararlı çalışma düzeni bölgemizde de önemli kazanımları beraberinde getirdi.

Kes, Kopyala – yapıştır mantığında devam eden habercilik alışkanlığı, özgün içerik ve haber üretiminde öyle sanıyorum ki tüm dönemlerin en büyük sıçramasını yaşadı ki; bunu dijital mecralardaki haber istatistiğine de nasıl yansıdığını görebiliyoruz.

Daha önce farklı şehirlerde mesleği ifa etmiş, sahada gazetecilik yapmış, alanına yabancı olmayan ve yazımın başında dikkat çektiğim mesleğin içinden gelme avantajını çok iyi kullanan BİK Bölge Müdürü Sayın Osman Başeğmez gibi değerli bir yöneticiyle çalıştık.

Bölgemizdeki yerel basın Sayın Başeğmez döneminde adeta küllerinden yeniden doğdu, içerik üretme, dijital mecralarda özel haberlerle öne çıkma, gündem belirleme gibi, sahada muhabiri haber peşinde koşturan yerel basının önemi bir kez daha bu süreç içerisinde yeniden ortaya çıkmış oldu.

Bölge Müdürü Osman Başeğmez, Basın İlan Kurumu’nun çizdiği çerçeveye birkez olsun gölge düşürmeden ama aynı zamanda insan ve meslek odaklı sıcak yaklaşımıyla daha önce gazeteciler için korkulu rüya gibi olan kurum mesafesi de yerel basın emekçileri için ortadan kalkmış oldu.

Mesleğin içinden gelmenin avantajını inanmışlığı ve motivasyonuyla önemli kazanımlar sağlayan Sayın Başeğmez, geçtiğimiz günlerde güzel bir tevafukla Bursa Valiliği görevine atanan Mardin eski Valisi Mahmut Demirtaş’ın yeni görev yerine bölge müdürü olarak atandı.

Yolu da bahtı da açık olsun.

Başeğmez’in önemli tecrübelerini iliklerine kadar yaşayan en az onun kadar samimi, içten ve güler yüzlü olan Diyarbakır BİK Bölge Müdürümüz Sayın Hasan Kutay bey ile yol yürümeye, elde edilen çalışma azmini arttırmaya, mesleki başarıyı yeni içeriklerle büyütüp, bölgedeki yerel basını daha da zirveye taşımak için devam edeceğiz. İnanıyorum ki Sayın Başeğmez gibi kıymetli yöneticilerimizin sayıları da arttıkça, yeni basın düzeninde daha fazla haber, daha fazla özgün içerik ve daha fazla meslek etiği öne çıkacaktır. Bundan hiç şüphe duymuyorum!. 

Teşekkürler Sayın Cavit Erkılıç,

Yolun açık olsun güzel insan Osman Başeğmez,

Hoşgeldin ve hayırlı olsun güleç yüzlü Hasan Kutay!...

Editör: Kadir Üründü

Yorum Yaz