tatlidede

KARANTİNA GÜNLERİ KORONA VİRÜS (Kovid-19)-4

KARANTİNA GÜNLERİ KORONA VİRÜS (Kovid-19)-4

20.03.2020
Bugün cuma. Müslümanların toplanma ve ibadet zamanı. Müminlerin bayramı, fakirlerin hac günü. Ancak salgın nedeniyle Kabe tavafsız, camiler ibadetsiz. Camilerden uzak kalmanın hüznünü yaşıyoruz. Allah’ım senin evinde sana ibadet etmeyi bize nasip et. Günahlarımızı bağışla sen bizim mevlamızsın eğer günahkar olarak bir ceza hak etmiş isek de Esmaül Hüsnanın hürmetine bizi affet. Ey! Merhametlilerin en merhametlisi, senden her türlü maddi ve manevi hastalıktan şifa diliyoruz.

ABD nükleer saldırı sonrası çok gizli “yönetimin sürdürülmesi” planını devreye kodu.

Yoğunluğun en aza indirilmesi ve sağlık Personeli üzerindeki yükün azaltılmasını teminen Sağlık Bakanlığı 81 ile gönderdiği genelgeyle korona virüs nedeniyle acil olmayan bütün ameliyatları durdurdu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı korona virüsten etkilenen müşterilerden kira alınmamasını Belediye ve Özel İdarelere duyurulmasını kararlaştırdı.

Sebze ve meyve pazarlarda açıktan satılmayacak.

Arjantin 31 Marta kadar karantina kararı aldı.

Ülkemizde vaka sayısı 670 oldu, can kaybı 9’a çaktı.


21.03.2020
Bugün baharın ve yeniden dirilişin müjdecisi newroz, gece ile gündüz eşitlendi.

Sosyal izolasyonun insan üzerinde bıraktığı şaşkınlığı iliklerimize kadar yaşıyoruz. Tedbirin gerekliliği ve takdire inancın dinginliği moralimizi pozitif etkiliyor. Özgürlüğün ne büyük nimet olduğunu yaşayarak öğreniyoruz. Hiç düşünmediğimiz defekti bir durumla karşı karşıyayız. Şimdi gözle göremediğimiz adı korona olan bir virüs mü bütün dünyayı etkisi altına aldı?

Gelişmişlik, modernite, bilimsel ilerleme, uzaya uydu gönderme, heryeri gözetleyen radar sistemleri, hedefi binlerce kilometre ötede vuran roketler, bilişim teknolojisi, nano teknoloji nerede. Yoksa virüs kapsama alanınızın dışında mı?

Türkiye 46 ülkeye uçak seferlerini durdurdu.

Berber ve kuaförlerin faaliyetleri ikinci emre kadar durduruldu.

İtalya’da ölü Çin’dekini geçerek sayısı 4.032 oldu.

85 binden fazla çocuğun açlıktan öldüğü Yemen. Hangi toplumsal tepkiyi koyduk bu vahşete ve bunun gibi binlercesine. Dünyanın coronaya gösterdiği toplumsal duyarlılık coronanın ölüm sayısını yüze katlayan hadisere sessiz kalması beni alıp götürüyor...

Irak’ta ABD işgali ve yağmalanan bir ülkenin, Akdeniz’in sularında can veren Aylan bebeğin, Filistinde işgal, katliam ve ablukanın yollardır alçakça uygulandığı, Suriye’de üzerine varil bombaların atıldığı çaresizlerin, Doğu Türkistanda asimilasyonun acımasızca uygulandığı, Myanmar’da müslümanların canlı ateşe atıldığı.... bir dünyada bir ceza ile karşı kalmayacağını mı sandık? Bunca zulme tepkisiz kalanlar Corona virüsün egemenleri de öldürdüğü duyunca provaya girdiler. Ölüm kapılarına dayanınca şok oldular. Fakir ve mazlumların dışındakilerin ölümünü hesap etmemişlerdi. Yanıldılar, korkuyorlar.

Kargalar sürüyle, kartallar yalnız uçuyor. Herkes işine baksın değil, herkes içine baksın iklimini yaşıyoruz. İlkleri yaşıyoruz. Doğanın yeşiline olan ilgi, doların yeşiline feda edilece dengenin bozula bileceğini hesap edemedik.

65 yaş ve üstü olanlar ile kronik hastalığı olanların dışarı çıkmalarına kısıtlama getirildi.

Ülkemizde vaka sayısı 947, bugün 12 olmak üzere ölü sayısı 21’e çıktı.
İtalya da 24 saatte 793 kişi öldü. Bugüne kadar toplam ölü sayısı 4.825’e yükseldi.


22.03.2020
Namazın, Kur’anın ve affın mucizevi gecesi miracı idrak ettik. Alışık olduğumuz üzere camileri dolduramadık. Evlerimizde namaz kalarak, okuyarak ve dua ederek mahzun bir şekilde geçirdik. İsra süresine sığındık. Bakara suresinin son iki ayeti “amener resulu” ya sığındık. Af, Mağfiret ve sıhhat diledik. Allah’tan Resul’ünü sevindirdiği, müjdeler verdiği gibi bizi sevindirmesini diledik. Onun getirdiğine çağlar ötesinden Ebu Bekir edasıyla “amenna” dedik. ‘Ey Rabbimiz! Bize katından bir rahmet ver ve içinde bulunduğumuz şu durumdan bize kurtuluş ve doğruluğa ulaşmayı kolaylaştır.” (Kehf:10)

Türkiye’de nafaka hariç icra takipleri 30 Nisana kadar durdurdu.

Son 24 saate İspanyada 394, İranda 129 kişi öldü. Dünyada ölü sayısı 13.754 oldu. Hasta sayısı 307 bin.

İçişleri Bakanlığı ekipleri evden çıkmayan yaşlıların ihtiyaçlarına aracılık ediyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca korona virüsten; Bugüne kadar 20.345 test 2.236 tanı konuldu.Bugün 289 tanı konuldu 9 vefat, toplan 30 vefat.

Alman Başbakanı kendini karantinaya aldığını açıkladı.
İtalya’da ölü 5.476 oldu.
(Devam edecek)

Yorum Yaz