Liselere Giriş Sınavı ve Son Bir Hafta

Liselere Giriş Sınavı ve Son Bir Hafta

Sevgili veliler; yaklaşık 1 hafta sonra çocuklarımız LGS yani liselere giriş sınavına gireceklerdir. Öncelikle unutulmaması gereken en önemli husus, bu sınavın çocuklarımızın hayatları boyunca gireceği onlarca sınavlardan sadece bir tanesi olduğudur. Dolayısıyla hayatlarında nice sınavlarla karşılaşacak olan çocuklarımızı son bir gayretle motive etmek hepimizin görevidir.

Çocuklarımız bizim için en değerli varlıklar olduğu gibi, hepimizin yaşama tutunma ve hayatla mücadele sebeplerimizin en önemlisidir. Bu sınavlarda temennimiz elbette başarılı olmalarıdır. Ancak unutulmasın ki; olası bir başarısızlık hayatın asla sonu olmadığı gibi, yüksek puan alarak istedikleri okula yerleşmeleri de hedeflerinin bittiğinin anlamına gelmeyecektir.

Sınava bu şekilde bakarken, sınava girmeden çocuklarımızı karşımıza alıp onları bu bilinç ile hazırlamak çocuklarımıza yapabileceğimiz en büyük iyiliklerden biridir. Hiçbirimiz manevi yönü zayıf bir çocuk yetiştirmek istemeyiz. Dolayısıyla çocuklarımızı salt akademik başarı ile değerlendirmek kesinlikle büyük bir haksızlık olacaktır. Manevi yönü zayıf bireyler hiçbir zaman hayata mutlu bir pencereden bakmayı öğrenemezler.

Tek bir kanadı olan kuşun uçması ne kadar mümkün değilse, manevi yönü zayıf çocuklarımızın da hayatta mutlu olmaları mümkün değildir. Bu nedenle ebeveynler olarak bize düşen en büyük görev; bu dengeyi çok iyi sağlamaya çalışmaktır.

Son bir haftaya girdiğimiz şu süreci en sağlıklı şekilde değerlendirmek için şu hususlara çok dikkat etmeliyiz.

*Sınavın sonucu ne olursa olsun, onların bizim için en değerli varlıklar olduğuna inandıralım.

*Sınavın kötü geçmesi durumunda hayatın sonu olmadığı gibi, iyi geçmesi halinde de hedeflerimizin bitmeyeceğini çok iyi şekilde anlatmalıyız.

*Mutlaka hızlı bir şekilde konu tekrarı yapmalarını sağlayalım.

*Az ve ya çok takıldıkları, yani çözemedikleri konuları ilgili branş öğretmenimiz ile son bir kez gözden geçirmelerini sağlayalım.

*Sınav akşamı çok geç saate kadar oturup, çocuğumuzun uykusuz kalmamasına dikkat edelim.

*Sınav günü hep beraber kahvaltımızı edelim ve okulumuz ne kadar yakın olursa olsun son ana kadar beklemeyelim.

*Her çocuğumuzun kendi okulunda sınava gireceğini unutmayalım.

*Kaygıyı azaltıcı ortamları oluşturmaya çalışalım.

*Gündemlerini sürekli sınav ile meşgul ederek, yüksek oranda heyecan oluşturmayalım. Az heyecan motive ederken, yüksek heyecan ve kaygı başarısızlığı getirdiğini unutmayalım.

*Sakın;  "YAPAMAZSIN" "BAŞARAMAZSIN" gibi sözcükleri kullanmayalım.

*Sınavın sonucu ne olursa olsun onlara güvenmeye devam edelim. Bu hayatta sınavdan çok daha değerli şeyler olduğunu unutmayalım.

*Unutmayalım ki; Hiçbir şey evlâtlarımızdan ve geleceklerinden daha değerli değildir.

*Saf ve temiz vicdanlarını sadece akademik tartıya hapsedip manevi yönlerini incitmeyelim.

 Her şey gönüllerince olması duasıyla…

NOT: Sınav günü gereksiz yere korna çalmayalım, okula yakın yerlerde sessizliği sağlamaya çalışalım. Son ana kadar evde bekleyip, gereksiz yere geç kaldım kaygısını oluşturmayalım…

Yorum Yaz