Mardin Artuklu Tıpta Uzman Doktor Yetiştiriliyor

2021 yılında kuruluş kararı alınıp kısa zamanda kuruluş sürecini tamamlayan ve akademik kadrosunu kuran Mardin Artuklu Üniversitesi Tıp Fakültesi bu yıl uzman doktor yetiştirmeye başlıyor.
Mardin Artuklu Tıpta Uzman Doktor Yetiştiriliyor

Mardin Artuklu Üniversitesi bünyesinde Tıp Fakültesinin kurulmasının ardından Mardin Devlet Hastanesi 3. Basamak Eğitim Araştırma Hastanesi statüsüne yükseltilerek Tıp Fakültesi ile ortak kullanım protokolü imzalanmıştı.

Tıp Fakültesi öğretim üyeleri bu süreçten sonra Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesinde hizmet vermeye başlamasıyla, ağır vakaların tanısı ve tedavisini de kapsayacak şekilde Mardin’de verilen sağlık hizmetlerine yenileri eklendi.

Tıp Fakültesi öğretim üyeleri tarafından Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde verilen nitelikli sağlık hizmetlerinin yanı sıra sağlık alanında Mardin’de birçok ilk de yaşandı. Daha önce yapılamayan tıbbi işlemler, ameliyatlar ve medikal tedaviler bu süreçte yapılmaya başlandı.

Mardin’e Tıp öğrencisi almak üzere hazırlıklarını tamamlayan ve bu yıl öğrenci almayı bekleyen Tıp Fakültesi Sağlık Bakanlığı kararıyla Mardin’de uzman doktor yetiştirmeye başlıyor.

Sağlık Bakanlığı Tıpta Uzmanlık Kurulu tarafından yapılan denetimler sonucunda Mardin Tıp Fakültesine üç branşta uzman doktor yetiştirme yetkisi verildi.

Bu kapsamda Acil Tıp, Anesteziyoloji ve Reanimasyon ile Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları anabilim dallarında ilk aşamada dörder araştırma görevlisi doktor Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesinde göreve başlayacak. Tıpta Uzmanlık Sınavı sonucuna göre ataması yapılacak doktorlar hem Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesinde sağlık hizmeti verecek hem de uzmanlık eğitimini alacak.

Bu durumda hem Mardin'e 12 yeni doktor daha atanacak hem de kısa sürede diğer bölümlerin de eklenmesi ile hastanenin tüm bölümlerinde doktor sayısının hızla artması mümkün olabilecektir. Mardin'de kısa süre önce tıp eğitimi hayal olarak görülürken çok hızlı ve rekor bir başarı ile uzman doktor yetiştirilmeye başlanması olağanüstü bir durum olarak görülebilir. Birlikte Kullanım Protokolü gereğince alınacak asistan doktorların uzmanlık eğitimleri Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde verilecektir.

 

Bu süreçte emeği geçen Sayın Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, Sayın Dekanımız Prof Dr Salim Bilici, Sayın İl Sağlık Müdürümüz Sayın Uzm. Dr. Saffet Yavuz'a ve Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Sayın Doç Dr Mehmet Kabak'a ve Tıp Fakültesinin tüm akademik kadrosuna Mardin adına teşekkürü borç biliyoruz.

Yorum Yaz