Prof. Dr. Murat DİLMENER’in anısına

Prof. Dr. Murat DİLMENER’in anısına

Pandemi döneminde İstanbul Yeşilköy’de açılışı yapılan pandemi ile mücadele hastanesine adı verilen ve Mardin’in yetiştirdiği çok önemli bir tıp doktoru olan hocamızdan kısaca bahsetmek istiyorum. Öncelikle şunu belirteyim ki merhum Prof. Dr. Murat DİLMENER hocamız; ‘Hocaların Hocası’ unvanına en layık ve hekimlik mesleğini icra için örnek alınabilecek en ideal isimlerden birisiydi. Mardin’den çıkarak Dünyaya mal olmuş bir doktordu.

Uzun yıllar önce, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi (Çapa Tıp)’ta okurken son dersimi Murat Hocadan aldım. Mezuniyet defterini imzalatmak için bölüm başkanlığı odasına gittiğimde bana ayaküstü; anemi (kansızlık) konusunu özetletti. Ayrıca bir yandan beni sınav yaparken bir yandan kendi birikimini ve değerli tecrübelerini anlatarak mecburi hizmet ve doğu görevim için unutamayacağım nasihatlerde bulundu.

Hocamız Dahiliye (İç Hastalıkları) alanında Türkiye’de ve Dünya’da çok iyi bilinen ve bilimsel kalitesi, hekimliği çok zirvede olan bir isimdi. Kıymetli bir meslektaşı onun hekimliğini şöyle anlatıyordu: ‘Resim yapar gibi hasta muayene ederdi’. Yine çok kıymetli hocalarımızdan Kubilay hoca onun ardından; ‘Hekimliğin, "Hoca"lığın sadece doktorluk, akademik bilgi olmadığını, diğergam olmadan "Hekim", "Hoca" olunamayacağını davranışlarıyla öğretti bizlere. Saygınlığını ve hekimliğin saygınlığını hep korudu’. Demişti.

Ayrıca insani vasıfları ve vicdanı ile örnekti. İhtiyaç sahibi olan hastaları mevzuat çerçevesinde ücretsiz tedavi ettiği için hakkında soruşturma açılan ama yine de kimseyi kapısından geri çevirmeden her kesimden gelen bütün insanları tedavi etmeye çabalayan bir isimdi. Çeşitli vakıf ve derneklerin yönetiminde yer alarak, ihtiyaç sahibi öğrencilerin okuması için büyük çabaları vardı. İnsani ve tıbbi yardımlar için dört ayrı vakıf ve derneğin kuruluşunda görev aldı.

COVİD-19 sebebi ile hayatını kaybetti. Onun eşsiz hatırası ve emekleri adıyla birlikte bu hastanede yaşayacak. Bunun için Sağlık Bakanlığımıza teşekkür ediyoruz. Hocamızı minnetle yâd ediyoruz. 2021 yılında, 'Değer Zirvesi ve Türkiye’ye Değer Katan Markalar Ödül Töreni'nde, 'İnsanlığa Değer Katanlar' ödülü; Hocaların Hocası Prof. Dr. Murat DİLMENER’in hatırasına, Prof. Dr. Murat Dilmener'in çocukları Fulya Gençoğlu, Taner ve Caner Dilmener'e verildi. Uluslararası haber ajansı A.P. Murat hocamızdan bahsederken; ‘Türkiye’nin Tıbbi Robin Hood’u’ ifadesini kullanıyordu. Çalıştığı fakültede ve daha sonra Doğu, Güneydoğu’da duyduğum ve şahit olduğum ücretsiz hasta tedavilerini, ihtiyaç sahipleri için koşturmalarını görünce, onun asıl unvanının ve makamının gönüllerde oluğunu anladım.

İlk, orta ve lise eğitimini Mardin’de tamamladı. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi (Çapa Tıp)’tan mezun olduktan sonra bir müddet Mardin’de hekimlik yaptı. O yıllarda insanlara ne kadar çok faydalı olduğunu bizzat görenlerden dinledim. Daha sonra kariyerine Çapa Tıpta devam etti. Bizim gibi yüzlerce tıp fakültesi hocasının ve binlerce tıp doktorunun yetişmesine vesile oldu. Yüzlerce birbirinden değerli bilimsel eser ortaya koydu.

Yıllar sonra, hocamızın memleketi ve ilmin membaı konumunda bir şehir olan Mardin’e Tıp Fakültesi kurulması gündeme geldiğinde; ‘Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalındaki’ kurucu anabilim dalı başkanlığı görevimi ve diğer idari görevlerimi bırakıp gönüllü olarak Mardin’e koştum. Kurulan Mardin Artuklu Üniversitesi Tıp Fakültesinin en iyi biçimde eğitim verebilecek donanım ve nitelikte olmasını, merhum hocam Prof. Dr. Murat DİLMENER’in de anısına hürmet olarak gördüm. İyilikleri, iyi bir insan ve hoca oluşu, hocaların hocası vasfı, hekimliği büyük bir sanat olarak icra edişi ve vicdanı asla unutulmayacak.

Yorum Yaz