tatlidede

Yaza Formda girmek artık zor değil!

Yaza Formda girmek artık zor değil!

Yaz mevsiminin gelişiyle birlikte kışın etkilerinden kurtulan beden canlanır ve uyarı vermeye başlar. Isınan hava, canlanan doğa, daha ince kıyafet tercihleri, bireyin kilo aldığını fark etmesini ve müdahale etmesi gerektiğinin sinyallerini verir. Bunun sonucunda “hızlı kilo verme isteği “oluşur. Ne yazık ki şok diyet, mucizevi besinler ve ilaç-besin desteği gibi farklı yöntemlere başvurmak herhangi bir sonuç yaratmamakla birlikte sağlığımızı olumsuz etkilemektedir.

Yapılan araştırmalara göre bilinçsiz bir şekilde uygulanan diyetler ve çok düşük kalorili diyetlerle hızlı bir şekilde zayıflayan bireyler, ilerleyen dönemlerde çok daha hızlı kilo aldıkları kanıtlanmıştır. Yaza formda girmek için yapmanız gereken tek şey alışkanlıklarınızı değiştirmektir. Peki bunu nasıl yapabiliriz?

• Öncelikle tartıdaki kilomuza odaklanıp ve kilo verme stresinde girmekten uzak durmalıyız. Stres durumu kilo vermeyi olumsuz olarak etkilemekte ve strese bağlı olarak yeme isteğinin artmasına sebep olmaktadır.

• Dengeli ve düzenli beslenmeye özen gösterin. Protein, karbonhidrat ve lif bakımından zengin besinleri öğünlerinize eklemeyi alışkanlık edinin. Öğün atlamamaya özen gösterin.

• Paketli ürünleri; katkı maddelerinin yüksek oranlarda bulunduğu abur cuburları hayatınızdan tamamen çıkarın. Market alışverişlerinin sağlıklı alternatiflerden oluşmasına özen gösterin. Aç karnayken market alışverişlerinden uzak durun.

• Gün içinde en az 2.5 Litre su içmeye özen gösterin. Su tüketimi metabolizmayı hızlandırdığı için kilo verme sürecine katkıda bulunmaktadır.

• Fiziksel aktivitenizi arttırın, gün içinde hareketli olmaya özen gösterin. Metabolizmayı hızlandıran temel faktör olarak fiziksel aktivite karşımıza çıkmaktadır. Gün içinde asansör yerine merdiven kullanmayı, bir yere giderken araba ve toplu taşıma kullanmak yerine yürüyerek gitmeyi tercih edin.

• Kuruyemişler, kuru meyvelerin porsiyon kontrolünü yapın. Bu besinler hacimce küçük ancak içerdikleri enerji miktarları oldukça fazladır. Bu besinler yüksek miktarlarda tüketildiğinde yağ olarak depolanmaktadır.

• Öğünlerinize salataları ekleyin. Öğünlerden önce salata tüketerek mide hacminin büyük oranını doldurmuş olursunuz, geri kalan yiyecekler için midede az yer kaldığından daha hızlı doymuş olursunuz.

• Gün içinde şeker tüketimine dikkat edin. Gün içinde tükettiğiniz çaya ve kahveye şeker eklemeyin.

• Öğünlerinize balık, kurubaklagilleri ve sebze yemeklerini eklemeye özen gösterin. Haftada en az 1 kez balık tüketimine özen gösterin. İçerdiği Omega 3 sayesinde bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve düşük yağ oranı yüksek proteine sahip olduğu için kilo verme sürecine katkıda bulunmaktadır.

• Günde en az 5 porsiyon sebze- meyve tüketin. Mevsimine uygun sebze meyve tüketimine özen gösterin.

• Pişirme yöntemleri kullanırken kavurma, kızartma yerine haşlama, fırınlama, ızgara veya buğulama yöntemlerini tercih edin.

• Lif içeriği yüksek olan kompleks karbonhidratlar tüketin. Kepekli, çavdarlı, tam buğday vb. ürünleri öğünlerinize ekleyin.

• Tatlı isteğini kontrol altına alın. Tatlı isteğiniz oluştuğunda kuru meyveler tercih edebileceğiniz gibi taze meyvelerin üzerine tarçın ekleyerek tüketmeniz tatlı isteğinizi kesebilmektedir. Bunları uyguladıktan sonra hala tatlı isteğiniz geçmiyorsa sütlü tatlılardan tercih ediniz.

Yorum Yaz