Kuraklık

Kuraklık nedeniyle çiftçiye destek verilmeli

Tarlada çalışan çiftçileri ziyaret eden HÜDA PAR Batman Merkez İlçe Başkanı M. Şerif Durmaz ve beraberindeki heyet kuraklık nedeniyle yaşadıkları sorun ve taleplerini dinledi.

DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Kuraklık Üreticiyi Vurdu

Mardin'de bu yıl yaşanan kuraklık, hububat alanlarındaki verimin % 80 oranında düşmesine neden oldu. Türkiye'de arpa, buğday ve mercimek rekoltesinin % 20'lik dilimini oluşturan Kızıltepe ovasındaki kuraktın kaynaklı yaşanan verimsizlik çiftçileri kara kara düşündürüyor.

DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Kuraklık devam ediyor / Ciddi anlamda tehlike çanları çalıyor

Son yılların en ciddi kuraklıkla karşı karşıya kalan Mardin’de Ziraat Mühendisler Odası Mardin Şube Başkanı Vedat Durak, iklim koşullarına bağlı olarak yetişen ve yağmur sularıyla su ihtiyacını karşılayan tarım alanlarımız yaşanan olumsuz iklim koşulları, yetersiz yağışlar nedeni ile % 85 ve üzerinde kuraklıktan zarar gördüğünü açıkladı.

DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

KURAKLIK NEDİR? Kuraklık neden olur?

Yeterince yağmur yağmaması ve kar yağışı gerçekleşmemesi su kaynakları ve kuraklık konusunda ciddi bir endişeye sebep oldu. Su kıtlığı olarak tanımlanan kuraklığa sebep olan detaylar haberimizde...

DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

NASA'dan korkutan Türkiye paylaşımı! Kuraklık haritası

NASA resmi sitesinden Türkiye'nin yer altı nsu rezervlerinin son durumu gösteren bir harita yayınladı. NASA'nın yayınladığı haritaya göre Türkiye'nin yer altı su rezervleri ortalamanın altında yer alıyor.

DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Kuraklık tehlikesi çiftçileri endişelendiriyor

Tahıl ambarı Mardin’de kasım, aralık ve ocak ayında yağışların normalin altında seyretmesi ciddi kuraklığa işaret ederken Çiftçiler Derneği Başkanı Mikail Erbeyi, tedirgin olduklarını söyledi.

DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Türkiye'nin kuraklık haritası

Mart ve kasım ayları arasında Türkiye’de kuraklığın korkunç boyutu, haritalarla gözler önüne serildi.

DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ