Mardin: İktidarlar için dikensiz gül bahçesi!

Kocaeli'nden Mardin'e gelen gazeteci Aktan Uslu'nun Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Nezir Güneş ile yaptığı röportaj...

RÖPORTAJ

 

Mardin’in en temel sorunlarını Mardin Life Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni Nezir Güneş’e sorduk. Demokratikleşmeden temiz siyasete 17 madde sayıp ekledi: 

“Mardin’de ana muhalefet partisinin iki yıldan beri il başkanı bulunmuyor?” 

Güneş şunları kaydetti: 

MESLEK DAYANIŞMASIYLA ESKİ MARDİN’İ GÖRDÜK  

Önceden de ifade etmiştik.. Kurum ve kişi olarak bizim Mardin’de bulunma gerekçemiz önce Mardin Fosfatspor – Darıca Gençler Birliği futbol maçını takip ve haberleştirmek, ardından iki üç günlük süreçte, günlük gazete baskı telaşını atlattıktan sonra da insana dokunmaktı. Ama yine de hiç olmazsa Eski Mardin’i, Mardin Life Gazetesi’nden Nezir Güneş’in sayesinde gezip çarşıya dönüş yaptığımızda adeta kangren olmuş bir trafik.  

17 TEMEL SORUN SIRALADI 

Sahip olduğu kültür, mimari ve doğal güzellikleriyle Türkiye’nin incisi medeniyetlerin başkenti konumunda olan Mardin’in gündemi ne yazık ki sorunlarla dolu. Türkiye’nin gündeminden hiçbir zaman çıkmayan demokratikleşme, hak ve özgürlükler, demokratik devlet, hukukun üstünlüğü, yargı bağımsızlığı, ötekileştirmeden iç barışın korunması ve hoşgörü toplumu,  çok kültürlü toplum, Kürt sorunu ve çoğulcu demokrasi,  Cumhuriyet’in temel ilke ve değerleri, istikrarlı, dengeli, sürdürülebilir ekonomik kalkınma,  üretken ekonomi, şeffalık, bilgi toplumuna geçiş, fırsat eşitliği ve sosyal devlet, dürüst yönetim, açık toplum ve temiz siyaset gibi en temel sorunlar Mardin’de tamamen kangren halini almış. Bu sorunlar Mardin’de iç içe geçmiş. Birbirlerini çok yönlü olarak etkiliyorlar. 

İKİ YILDIR CHP İL BAŞKANI DA YOK! 

Mardin’de ne yazık ki bu sorunları gündeme getirecek, gazetecileri açıklama ve demeçleri ile bilgilendirecek, haberlerine konu olacak kimse yok. Düşüne biliyor musunuz Mardin’de ana muhalefet partisinin iki yıldan beri il başkanı bulunmuyor?”

 

Valisinden rektörüne herkes şikayet etti

Hatta birinde üniversite rektörü Ahmet Ağırakça gizli tanık olarak beni montajladığı fotoğraf üzerinden FETÖ’cülükle, BDP İlçe başkanını gazeteci kimliğimle ziyaret ettiğim için de PKK’lı olmakla suçlamıştı. Eleştiriye tahammül kalmamış. Yaptığımız haberlerden dolayı bir önceki üniversite rektörü tarafından 30’un üzerinde, Müze müdürü tarafından ise 4 sefer savcılığa şikâyet edildim. 

 

BDP’Lİ BAŞKANA GİTTİ PKK’LI OLMAKLA SUÇLANDI  

Hatta birinde üniversite rektörü Ahmet Ağırakça gizli tanık olarak beni montajladığı fotoğraf üzerinden FETÖ’cülükle, BDP İlçe başkanını gazeteci kimliğimle ziyaret ettiğim için de PKK’lı olmakla suçlamıştı.

 

ONLARIN İFADESİ ALINMALIYDI EMNİYETTE BEN İFADE VERDİM 

Mesela başka bir zamanda FETÖ’nün kendi örgütçülerine giydirdiği HERO yazılı tişörtünün benzerini zamanın Müze Müdürü Nihat Erdoğan müzedeki bir etkinlikte gençlere giydirdiği ve onlara “Bir dolar istiyorum” parçasını söylettirdiği için haberleştirmiştim. Onların ifadesi alınması gerekirken yine onların şikâyeti ile emniyette ifade vermek zorunda kalmıştım. Anlayacağınız Mardin’de gazetecilik yapmak çok zor. 

 

İKİ VALİ EKMEĞİMLE OYNAMAK İSTEDİ! 

Yine dönemin Valileri beni bağlı olduğum kurumlara şikâyet etmiş ve işime son verilmesini istemişlerdi. 

 

HASTANEDEKİ YIĞILMAYI YAZINCA MİLLETİ DEVLETE KIŞKIRTMAKLA… 

Aynı şekilde Mardin’deki hastanelerdeki yığılmaları, sıra kuyruklarını haberleştirdiğim için de dönemin Sağlık Müdürü Dr. Fuat Karakuş da devletle milleti karşı karşıya getirmekle suçlamış ve savcılığa şikâyet etmişti.” Kaynak: Valisinden rektörüne herkes şikayet etti

 

Bülten açılış ajans haberciliği yapıyoruz!

Basın İlan Kurumundan aldıkları resmi ilanlarla ayakta kalmaya çalışan yerel gazetelerin en büyük sıkıntısı ise ihale ilanlarının güvenlik kaygısı ile ilana çıkmadan ihalelerin yapılması

“Aslında gazeteciler olarak bizler kamuoyunu aydınlatmanın yanında; toplumun gören gözü, işiten kulağı, konuşan dilidir. Gazeteci bir toplumun vicdanı, yeri geldiğinde bir mağdurun avukatı, yeri geldiğinde o mağdur adına yazı yazan, hesap soran bir savcı, yeri geldiğinde kalemi kıran bir hâkim olabilmeli. Ama ne yazık ki son dönemde bu durum Mardin’de çok farklı işliyor. Kentin sorunlarını gündeme getirmekten çok uzak olan gazeteciler bülten, açılış ve ajans haberciliğini yapmanın ötesine geçemiyorlar.

 

YEREL GAZETELERE DESTEK YOK 

Yerel anlamda da gazetecilere destek vermesi gereken kurumlar ulusal medyaya destek oluyorlar. Bölgenin ekonomik yapısından kaynaklı özel reklam alamayan gazetelere bir darbe de Mülki idareler ve belediyeler vurmuş. Bu kurumlar gidip ulusal ajanslar ve gazetelerle abonelik ve haber sözleşmesi yaparken yerel gazeteler ise kendi kaderlerine terk edilmiş.”   

 

GÜVENLİK KAYGISIYLA RESMİ İLAN DA YOK!

 “Basın İlan Kurumundan aldıkları resmi ilanlarla ayakta kalmaya çalışan yerel gazetelerin en büyük sıkıntısı ise ihale ilanlarının güvenlik kaygısı ile ilana çıkmadan ihalelerin yapılması.” 

 

TRAFİK, TRAJİK!:

 Bulunduğumuz yer Mardin’in merkez ilçesi Artuklu.. Artuklu’da sanayi neredeyse yok. Okullar pandemiden ötürü kapalı ya da kısmen faal. “Nereden çıktı bu trafik?” diye hayıflanırken Güneş bir yeri gösteriyor: “Şurayı en az üç beş defa yazdım. Çözümü de belli. Ama gel gör ki.. Yazdığım zaman, adliyelik oluyorum ve kent sorunlarını gündeme getirdiğimde bunu konu edecek bir ana muhalefet, bir muhalefet partisi yok burada. Gelecek ve Deva Partileri de teşkilat kurdu ama şu sıralar protokol gezilerindeler. Bakalım onlar, kentin sorunlarını dile getirmekte ne tür bir yol izleyecek?”

 

 

PKK TERÖRÜNÜN TAHRİBATI HER ALANDA KENDİNİ GÖSTERİYOR 

 “Ülkemizin tümünü doğrudan veya dolaylı olarak etkileyen sorunların yanında Mardin aynı zamanda terör örgütlerinin de kıskacında. 6-7 Ekim olayları, hendek çukur barikat eylemleri yıllarca bölge halkını ve özellikle de esnafını perişan etti.PKK terörünün neden olduğu toplumsal ve psikolojik tahribat, kendini sosyo-ekonomik bağlamında her alanda etkisini gösteriyor.”  

 

 İPEK YOLU:

Kızıltepe – Mardin yolu. Yaklaşık 15 kilometre. Bu yolda tarihi İpek Yolu’nun izleri bu şekilde sembolize etmiş. Kervanlar tam da bu yoldan geçmiş.  Kaynak: İktidarlar için dikensiz gül bahçesi!

 

Aktan USLU / Kocaeli

YORUMLAR

  • güzel özetlemişsin

    Hep de öyle devam edecek.

    cesur bir demeç olmuş

Yorum Ekle