matesis
dedas

Mardinli minik yazarlardan gazetemize ziyaret

  • 18.04.2024 17:51
Mardinli minik yazarlardan gazetemize ziyaret

Mardin Gazeteci ve Yazarlar Cemiyeti Başkanı Kadir Üründü ve Mardin life Genel Yayın Müdürü Nezir Güneş, Genç kalemler Yazarlık Atölyesi'den gelen öğrencilere habercilik ve basım hakkında bilgilendirdi. Minik öğrencilerin sorularını yanıtladılar.

Genç yazarlar atölyesinde kitap çıkartan öğrenciler ikinci kitaplarını basmak için birebir yerinde ziyaret etti.

Mardin Gazeteci ve Yazarlar Cemiyeti başkanı Kadir Üründü çocuklara öğüt verdi.

Üründü, minik yazarlara "Hedeflerinizi şimdi belirlemelisiniz. Şuanda zihinleriniz çok farklı.  Beyninize ne verirseniz, ne eklerseniz ve katarsanız o kadar verimli olur." Diye ifade etti.

Mardin Life Genel yayın yönetmeni Nezir Güneş gazete ve yayın organları hakkında bilgilendirme yaptı.
Bir eserin basma aşamasına gelene dek ne gibi yollar izlendiğini açıkladı. 

Ayrıca minik öğrenciler matbaa aşamasını yerinde görüp incelediği için çok mutluydu.

Öğrencilerden  Ahsan Betül Hano, "Mardin Life'a geldik matbaayı öğrendik.Kitap, gazete nasıl basılır onu öğrendik. Çünkü bizim de bir kitabımız çakacak. Hiç düşündüğüm gibi değildi. İyi geldik gördük bunun için Mardin Lifa çok teşekkür ediyorum." dedi.

Nisa Ercan," Yazarlar Atölyesi olarak Mardin Life'a geldik. Burada bir kitabın nasıl yazıldığını, nasıl basıldığını ve nasıl basıldığını öğrendik. Hiç düşündüğüm gibi değilmiş.Daha zor daha meşakkatli aşamalardan geçiyor. Bir kitap yazdık. Fakat nasıl yazılır, nasıl basılır burda öğrendim. Geldiğim için çok mutluyum." İfadelerine yer verdi.

  Nisa Öztürk ise "Kendi büyüdüğüm yerde Mardin Life'ta olup bu ortamda olmak çok iyi bir duygu.Benim babam yazar ben de onun izinden gitmek istiyorum. Anladım ki gazetecilik matbaacılık çok zor bir şey ama bir o kadarda iyi bir meslek insan kendisiyle gurur duyuyor. Ben bu işi başardım diyebiliyor. Bu her işte böyledir. Ama anladım ki bu meslek farklı bir şey. Biz okul olarak bir kitap yazdık.
Ve bu tür işleri ne kadar zor olduğunu gelip görerek anladım.
İşlerin ne kadar zor olduğunu burada anladım gazeteci matbaa haber yakalama ve basımı burda bire bir gördüm anladım. Bu yüzden herkes yaptığı iş için kendisiyle gurur duymalı. " sözlerine yer verdi. 


Image description

Image description

Image description

 

 Image description

Image description

 Image description

Image description

Editör: Gülten Akgül

Yorum Yaz