matesis
dedas

Öğrenciler en güzel yemeği yapmak için yarıştı!

Millî Eğitim Bakanlığı Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından organize edilen "MEB Gastronomi Festivali ve Yemek Yarışması"nın Güneydoğu Anadolu Bölgesi Mardin İl finali 17.04.2024 tarihinde Evliya Çelebi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde gerçekleşti.
Öğrenciler en güzel yemeği  yapmak için yarıştı!

Milli Eğitin Bakanlığı Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü İdari ve Mali İşler Daire Başkanı Murat Gülşen, "Bakanlığımız ülke genelindeki tüm okullarımızı kapsayacak şekilde MEB Gastronomi Festivali ve Yemek Yarışması planlanarak hayata geçirildi. Bakanlığımız Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğümüz tarafından düzenlenen yarışma ile öğrencilerimize mesleki eğitim yoluyla kazandıkları becerileri sergileme fırsatı sunarken Türk mutfağının geleneksel tatlarını da ön plana çıkarmak hedefleniyor. Yarışma ile öğrencilerimiz, Türk mutfağının eşsiz lezzetlerini ortaya koyarken aynı zamanda bu değerli mirası koruma sorumluluğunu daha iyi anlama şansı buluyor. Bakanlık olarak öğrencilerimize becerilerini sergileme fırsatı sunan bir organizasyon olmasından ve Türk mutfağımızın zengin lezzetlerinin tanıtılmasına imkân vermesinden dolayı çok önem veriyoruz. 28 Gastronomi bölgesinde 81 ilimizdeki meslek liselerimizin yiyecek içecek hizmetleri alanı öğrencilerimizden 407 ekip ve bin 222 öğrenci ile 407 danışman öğretmenimiz yarışıyor. Bölge yarışmalarının sonrası dereceye giren okullarımız İstanbul'da gerçekleştirilecek olan Türkiye finaline katılacak. Tüm öğrencilerimize başarılar diliyorum" dedi.

Birbirinden lezzetli ve üst düzey görselleri olan yemekleri hazırlandı

Açılış programı sonrasında mutfakta yerlerini alan öğrenciler yemek yapma sanatlarını icra etmek için gün boyu hummalı bir çalışma ortaya koydular. Birbirinden lezzetli ve üst düzey görselleri olan yemekleri hazırlayan meslek liseli öğrenciler günün sonunda hazırladıkları yemeklerini jürinin beğenisine sundu.

Yarışmada, öğrencilerin birbirinden güzel tabaklar hazırlayarak maharetlerini sergilediler.

Hazırlanan tabaklar, jürideki şeflerin beğenisine sunuldu. Yapılan tadım testlerinin ardından dereceye giren okul ve öğrenciler belirlendi.

Batman üniversitesi Hasankeyf Meslek Yüksekokulu - Otel, Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölümü - Aşçılık Programı Öğretim Görevlileri Hüseyin Gül, Erşad Tan ve İlker Aksoy'dan oluşan jüri tarafından yapılan değerlendirme sonucunda Siirt Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Birinci, Artuklu Evliya Çelebi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi İkinci, Siirt Merkez Abdülhamit Han Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Üçüncü oldu.

Ödül törenine;  Vali Yardımcısı Hasan Kurt, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü İdari ve Mali İşler Daire Başkanı Murat Gülşen, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ayhan Gök, Mardin İl Millî Eğitim Müdürü Murat Demir, okul yöneticileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

7 bölgede ve 28 şehirde yapılacak yarışmaların tamamlanmasının ardından bölge birincisi olan Siirt Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ekibi birinciliği alarak 4 Mayıs tarihinde İstanbul'da düzenlenecek olan Türkiye Finaline katılmaya hak kazandı.

Son olarak Mardin İl Millî Eğitim Müdürü Murat Demir, yarışmaya katılan öğrencilerimizi başarılarından dolayı tebrik etti.

Yarışmadan kareler;

Image description

Image description
Image description
Image description
Image description
Image description
Image description
Image description
Image description
Image description
Image description
Image description
Image description
Image description
Image description
Image description

Editör: Gülten Akgül

Yorum Yaz