matesis
dedas

Vatandaşa soruldu! "Neden oy vermediniz? Sandık başına niçin gitmediniz?" sorularına çarpıcı sonuçlar çıktı!

AK Parti'nin Mardin'in de içinde olduğu Türkiye genelinde "Neden oy vermediniz?" anketinde çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı.
  • 10.05.2024 10:05
Vatandaşa soruldu! "Neden oy vermediniz? Sandık başına niçin gitmediniz?" sorularına çarpıcı sonuçlar çıktı!

CHP'nin yüzde 37.7 ile birinci parti çıktığı 31 Mart seçimlerindeki başarısızlığın nedenini bulmak için adına anket yaptıran AK Parti kaynakları oy kaybında yüzde 50'nin üzerinde bir oranla ekonomi başlığı altında hayat pahalılığı, emekliler ve kira fiyatları gibi sebepler sıralandığını kaydetti. "Niye oy vermediniz?' sorusuna cevap aranan" ankette ekonomiden sonraki en önemli gerekçe ise AK Parti'nin 'halktan kopması' gösterildi.

MARDİN İli Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları

PARTİ ADAY OY SAYISI OY ORANI
DEM Parti Ahmet Türk 218.042 %57.4
AK Parti Abdullah Erin 105.528 %27.78

31 Mart yerel seçimlerinden CHP'nin yüzde 37.7 ile birinci parti çıkması AK Parti saflarında büyük krize neden oldu. Seçimdeki başarısızlığın nedenini araştıran ve "Neden AK Parti'ye oy vermediniz?" sorusunu yönelttiği bir anket yapan AK Parti kaynakları, ekonomik sorunların seçime direkt etki ettiği sonucunu elde etti.


GENİŞ KATILIMLI BİR ANKET YAPILDI
2024 yerel seçimler sonuçlarının etkisi sürüyor. CHP'nin birinci parti, AK Parti'nin ise ikinci olarak çıkmasının nedenleri üzerinde geniş katılımlı bir anket çalışması yapıldı. Ankette, CHP ve diğer partilere giden oyların yanı sıra, sandığa gitmeyen seçmenlerin de nabzı tutuldu. AK Parti kaynakları, oy kaybında yüzde 50'nin üzerinde bir oranla ekonomi başlığı altında hayat pahalılığı, emekliler ve kira fiyatları gibi sebepler sıralandığını kaydetti. Ekonomiden sonraki en önemli gerekçe ise AK Parti'nin 'halktan kopması' gösterildi.

"VATANDAŞ BİZDEN NE BEKLİYOR, HER YÖNÜYLE BAKIYORUZ"
Türkiye gazetesinin haberine göre; parti kurmayları "Seçim sonuçlarıyla ilgili veriler toplanmaya devam ediyor. Bir anlamda vatandaşın bizden beklentilerini net olarak ortaya çıkarmak istiyoruz. SETA bir çalışma yapıyor, teşkilatlardan ve milletvekillerinden gelen rapor ve öneriler de alınıyor. Vatandaş bizden ne bekliyor? Her yönüyle bakıyoruz. Bu tespitler partinin bundan sonraki yol haritasına etkili olacak. Yeni bir program, yeni bir hikâye ortaya çıkarılacak" değerlendirmesini yaptı.

"PARTİ YÖNETİMİNDE BÜYÜK DEĞİŞİKLİK YAPILACAK"
AK Parti'nin seçmen tabanındaki oy kaymalarının henüz durmadığını, seçimden sonra küçük de olsa oy oranlarında gerilemenin devam ettiğini belirten AK Parti kaynakları, mevcut durumda CHP'nin birinci parti olma özelliğini sürdürdüğüne de dikkat çekti. AK Parti'de yapılan istişare toplantılarında değişim beklentilerine yönelik de görüşler dile getiriliyor. Parti kurmayları, kongre ile birlikte parti yönetiminin büyük bölümünün değişeceğini ve parti politikalarda dikkat çekici değişiklikler olabileceğini dile getiriyor.

"POLİTİKALAR DEĞİŞMEZSE BENZER SONUÇLAR ALINIR"
AK Parti'deki önemli isimlerin ortak görüşünün ise "Kişilerin değişimi yeterli olmaz. Politikalar değişmezse, bir dahaki seçimde de benzer sonuçlarla karşılaşılır" şeklinde olduğu ileri sürüldü. AK Parti'deki istişare toplantılarında ve Strateji Kurulunun yaptığı toplantılarda katılımların büyük bölümü, yerel seçimlerde başka partilere giden oyların o partilerde kalıcı olmamasına yönelik yeni ve radikal adımların atılması yönünde görüşler dile getiriliyor.

 

Yorum Yaz