Sefir ne demek?

Sefir ne demek konusu Sefirin Kızı dizisi ile en çok merak edilen konulardan olurken, sefir TDK anlamı nedir, sefir ne demek ve sefir kimlere denir sıkça sorulan sorulardan oldu. Osmanlı döneminde sıkça kullanılan sefir, günümüzde pek kullanılmazken, Sefirin Kızı dizisi ile sefir kelimesi tekrar yoğun şekilde kullanılmaya başlandı. Sefir nedir?

BİLGİ SAYFASI
PAYLAŞ:

Sefir ne demek? Sefir kelimesinin anlamı ne? soruları kelimenin anlamını merak edenler tarafından araştırılıyor. Özellikle eski metinlerde geçen sefir kelimesi için TDK ne diyor? İşte sefir ile ilgili ayrıntılar...

SEFİR NE DEMEK? TDK ANLAMI

Arapça kökenli ve isim olarak kullanılan "sefir" kelimesi; "elçi" anlamına geliyor.

SEFİR KELİMESİNİN BÜTÜN ANLAMLARI

  1. Elçi
  2. Bir devletten diğer devlete bazı işler için gönderilen memur
  3. Yabancı diplomat
  4. Bir uzlaşma sağlamak için veya iş bitirmek için birinin yanına gönderilen kimse
  5. Peygamber, Resul, Nebi

SEFİR KELİMESİNİN İNGİLİZCE ANLAMI

  • Ambassador, delegate, herald kelimeleri sefir kelimesi için İngilizce tercüme edilmektedir.

SEFİR KELİMESİNİN ARAPÇA ANLAMI

  • Sefir = سفير (sefir şeklinde okunmaktadır)

SEFİR İLE İLGİLİ CÜMLELER

TDK sefir kelimesi için Memduh Şevket Esendal'dan şu örneği veriyor:

  • "Herkes onun az zamanda büyük yer tutacağını, bir zaman gelip sefir, nazır olacağını söylüyorlar." - Memduh Şevket Esendal
  • "Bu sefirlerin ... kambiyo işlerinde mühim rolleri var." - Peyami Safa
  • "Her ikisinde de Avusturya sefirlerine birer ziyafet verilmişti" - Ahmet Hamdi Tanpınar 

SEFİR NEDİR? SEFİR KELİMESİNİN TARİHİ

Büyükelçi, eski tabirle "sefir-i kebir" ya da yalnızca sefir, bir ülkenin başka bir ülkedeki en üst düzey temsilcisi olan diplomat'tır. Büyükelçiler, görevli bulundukları ülkede, vatandaşı oldukları ülkenin devlet başkanı'nı temsil eder. Kadın büyükelçiler ve büyükelçilerin eşleri için ise sefire tabiri Osmanlı Devleti döneminde kullanılmıştır.

Büyükelçiler, temsil ettikleri ülke devlet bașkanının imzasını tașıyan bir "güven mektubu"nu (İtimatname) atandıkları ülke devlet başkanına özel bir törenle arz eder ve ancak bu törenden sonra resmen göreve başlamış kabul olunurlar. Demokrasilerde büyükelçiler ülkelerinde sorumlu hükûmet tarafından atansa da, devlet başkanının kişisel temsilcisi olduklarından, hükûmetler bu atamaları gerçekleştirmeden önce, sembolik yetkili devlet başkanlarından dahi ön onay almaya gerek duyarlar. Büyükelçi atamalarında, temsilcinin görev yapacağı ülke(ler) hükümet(ler)inden de diplomasi dilinde "agreman" denilen ön onay alınır. Devletler, diplomatik ilişkide bulundukları her ülkeye mukim bir büyükelçi göndermeyebilirler. Onun yerine bir ülkede mukim olan büyükelçi çevre ülkelerden bazıları nezdinde de akredite olunabilir.

Büyükelçinin temsil işlevi dışındaki başlıca görevi, ülkesi ile nezdinde görevli bulunduğu ülke(ler) arasında siyasi, askeri, ekonomik, toplumsal, kültürel vb. ilişkileri geliştirmeye çalıșmaktır.

Görev süresi sona eren bir büyükelçi, yine kendi devlet başkanının imzasını taşıyan, görevli bulunduğu ülke(ler) devlet başkan(lar)ına muhatap bir mektup ile geri çağrılır. Uygulamada, bu mektup, genellikle, görev yerine yeni gelen büyükelçi tarafından, kendi güven mektubu ile birlikte, nezdine atanılan devlet başkanına takdim olunur.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle