Son dakika! HDP kapatılırsa milletvekilleri ne olur? Milletvekilleri hangi partiye geçer? Yeni parti kurulacak mı?

HDP'nin kapanması durumunda milletvekilleri ne olacak? HDP'li milletvekilleri ne olacak? Erken seçim olur mu? İşte en çok merak edilen soruların cevapları...

POLİTİKA
PAYLAŞ:

Gara operasyonu sonrası HDP'nin kapatılması konusu siyasetin gündemine taşındı. HDP'nin kapatılması ve böyle bir durumda vekillerin ne yapacağı siyasetin son zamanlardaki merak konusu oldu.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlattığı inceleme sonucunda örgüt eylemlerinin odağı olduğu tespit edilmesi durumunda kapatma ile karşı karşıya gelecek olan HDP'de izlenecek yol haritası kulislerde ortaya çıktı.

HDP'li vekiller ne yapacak?

Olası bir kapatma durumunda HDP'li vekillerin, 2014'te Barış ve Demokrasi Partisi'nin 3. Olağan Kongresinde alınan kararla adı değiştirilerek kurulan Demokratik Bölgeler Partisi'ne geçeceği duyumları alındı.

9 HDP'li Milletvekili hakkında fezleke hazırlanıyor

DBP yedek parti olarak görülüyor

Parti'nin eş başkanlarından Saliha Aydeniz'in eski HDP Diyarbakır milletvekili olması ise dikkat çekti. Aydeniz'in Aralık 2019'da HDP'den istifa ederek yedek parti işlevi görmesi için DBP'ye geçtiği öne sürüldü. Yeniçağ'da yer alan habere göre; DBP'nin doğu ve güneydoğu illerinin yanında Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyükşehirlerde il ve ilçe örgütleri bulunuyor.

Geçtiğimiz dönemde; DBP'li çok sayıda belediye başkanı ve belediye meclis üyesi terör örgütü üyesi olmak, terör örgütü adına suç işleme ve terör örgütüne finans sağlama gibi suçlardan tutuklanması ve hapis cezasına çarptırılmasıyla gündeme gelmişti.

Demokratik Bölgeler Partisi’ni kim kurdu? Demokratik Bölgeler Partisi Genel Başkanı kim?

HDP Kapatılacak mı? HDP Kapatma Davası Açılacak mı? HDP Kapatılıyor mu?

YORUMLAR

  • Bir kürt olarak hdp nin kapatılmasını bende destekliyorum. Herşey açık orta da değil mi zaten? Terör Örgütü Pk* ile aralarına mesafe koymayı bırakın elele yürüyorlar politikaları o şekilde yürüyor. Aklın yolu birdir! Bu parti ülkemize zarar veriyor!

    Parti kapatmak çözüm değil. Hdp kapatılırsa m. Vekilleri daha önce kurulan dbp'ye geçer. Kapatma durumunda iktidar partisinin oyları düşer. Bu konuda daha kalıcı çözümler üretilmeli. İç ve dış mihrakların ekmeğine yağ sürülmüş olur.

    Kapatılacağını ihtimal vermiyorum

    kapatılsın ve milletvekilleri tutuklansın

Yorum Ekle