tatlidede
dedas
tatlidede
Fuar

Doluluk Oranı % 90'ı geçti! İşadamlarından yatırım istedi

Antik Kent Mardin’e yerli ve yabancı turistlerin ilgisi bir hayli arttı. Asrın felaketi olarak adlandırılan deprem sonrasında ziyaretçi akınının yaşandığı kentte 7 bin yatak kapasiteli otellerde doluluk oranı yüzde 90'ı aştı.
  • 02.05.2023 10:31
Doluluk Oranı % 90'ı geçti! İşadamlarından yatırım istedi

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en önemli turizm noktalarından biri olan Antik kent Mardin’de otellerde doluluk oranı yüze 90’ın üstünde bir oranı yakaladı. Bazı turistler komşu illerde konaklayıp Mardin’e günübirlik gelip dönüyorlar.

Turizm ve Otelciler Derneği Başkanı Özgür Güngör, Mardinli iş insanlarına seslenerek, “Gelin Mardin’e otel, restoran yapın. Mardin’de yapılacak bir otel asla ölü bir yatırım olmayacaktır. Mardin Kürt’üyle, Türk’üyle, Arap’ıyla Süryani’siyle, Yezidi’siyle bütün diinlere hitap eden bir il olduğu için her gelen kendinden bir parça buluyor burada. Onun içindir ki yıldızı parlayan bu kente her geçen gün ilgi daha da artıyor” dedi.

Mardin’deki otellerdeki doluluk oranından duyduğu memnuniyeti dile getiren Güngör,  “Bundan daha güzel bir duygu olmaz. 2019’da da üç buçuk milyon turist ağırladık burada. Hedefimiz 5 milyon turistken pandemiden dolayı durdu. Geçen yıl umutlandık. bu yıl bu sefer deprem felaketinden dolayı bir durgunluk yaşandı. Ama son bir aydır gördüklerimiz bizi fazlasıyla umutlandırdı. Böyle giderse bizim seneye hedefimiz 5 milyon turist olacak. İlimizde yaklaşık 7 bin yatak var. Son 15 gündür hiç kimseye yardımcı olamıyoruz. Eş dost arıyor. Türkiye’nin her tarafından Mardin’e gelmek isteyenler o kadar çok ki artık Diyarbakır’da yer ayırtmaya başladık. Sadece Merkez’de demeyeceğim. Bunun Midyat’ı da var. Savur’u da öyle, her tarafta bir yoğunluk var. Bu da bizi mutlu ediyor. Tek dileğim böyle turizmle anılmak. Benim buradan bir çağrım var. Mardin’den göç etmiş büyüklerimize, iş insanlarımıza, ‘Lütfen gelin burada turizm yatırı mı yapın. Burada restoran ve otele ihtiyaç var. Burada her türlü güzelliğe ihtiyaç var. Ne olur her kes elini bir taşın altına koysun, çünkü buradaki yatırımlar öyle ölü yatırım da değildir. Bir otel yatırımı belki de bugün Mardin için olabilecek en güzel yatırım olacaktır. Buna rağmen herkesi Mardin’i görmeye davet ediyorum" dedi.

Editör: Nezir Güneş

Yorum Yaz