Vali Demirtaş, Mardin'de yapılan çalışmaları gazetecilere anlattı

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Demirtaş, Mardin Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti ile Mardin Life Gazetesini ziyaret etti. Mardin Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti Başkanı Kadir Üründü tarafından karşılanan Vali Demirtaş, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

ÖNE ÇIKANLAR
PAYLAŞ:

Mardin'de faaliyet gösteren ulusal yerel basının temsilcileri gazetecilerle bir araya gelen Vali Demirtaş, Mardin'de devam eden projeler ve yapılan çalışmalarla ilgili değerlendirmelerde bulundu.


Mardin'de halkın sağlığı, yaşam konforu ve memnuniyetini baz alan insan odaklı bir çalışma programını uygulamaya çalıştıklarını kaydeden Vali Demirtaş, gerek Valilik Yatırım İzleme Programı gerekse de Büyükşehir Belediyesi olarak yaz aylarını dolu dolu geçerecek yoğun bir çalışma programının arifesinde olduklarını ifade ederek, kadim şehir Mardin'in alt yapı ve üst yapıyla ilgili planlanan önemli projelerin önümüzdeki dönemde yatırıma dönüştürüleceğini kaydetti.


"MARDİN ŞEHİR HASTANESİ İLE İLGİLİ YER TESPİTİ YAPILIYOR"

Sağlık Bakanlığı'nca Mardin'e yapılması programlanan Şehir Hastanesi'nin Mardin'deki sağlık yatırımı ve sağlık altyapısının güçlendirilmesi açısından çok önemli bir yatırım olduğuna işaret eden Vali Demirtaş, "Mardin Şehir Hastanesi için Sağlık Bakanlığımızın verdiği isabetli karar şehrimizin insanlarını oldukça memnun etti. Bu önemli yatırımın heyecanıyla bizlerde Sağlık Bakanlığımızla koordineli çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Şehrimizin nüfus yoğunluğunu ve insan lokasyonu, ulaşırlılığının kolaylığı da göz önünde bulundurularak şehir hastanemizin nereye yapılacağının kararı verilecek. İlgili teknik çalışmalar devam ediyor. İnşallah en kısa sürede bunun nihai kararı verilecek ve hastanemiz yatırıma dönüşecektir" dedi.


"TARİHİN EN FAZLA ASFALTINI YAPMAYA HAZIRLANIYORUZ"

Vali Demirtaş, asfalt sezonu başladığında sezon içerisinde 600 ile 800 kilometrelik yol asfaltlamasının gerçekleşeceğini, bu rakamın bugüne kadar yapılmış en fazla asfalt çalışması olarak kayda geçeceğini söyledi.

Mardin'de göreve başladığı ilk günden beri şehir içi ulaşımı rahatlatacak alternatif yolları açma çalışmalarının üzerine durduğunu kaydeden Vali Demirtaş, "Mardin'de gerek park sorunu gerekse de ulaşım yoğunluğu anlamında ciddi bir sorunla karşı karşıyayız. Bu sorunu sorun olmaktan çıkarmak için alternatif projelerin üzerinde duruyoruz. Artuklu'da alternatif yollarla ilgili kapsamlı çalışmalarımız var. Teknik ekiplerimiz sahadaki çalışmalarına devam ediyor. Artuklu'da Yenişehir'deki ulaşımı rahatlatacak kapsamlı çalışmayı bu yıl gerçekleştireceğimize inanıyorum. Bununla birlikte; gerek şehir içi gerekse de kırsal mahallelerimizde şehrimizin geneline yayılacak bir asfaltlama çalışması öngörüyoruz. Asfalt sezonuyla ilgili planladığımız yatırım programı il genelinde 600 ile 800 kilometrelik bir çalışma olacak. Bu çok ciddi bir rakamdır. Mardin tarihinde en fazla yolun asfaltlandığı dönem inşallah bu dönem olacak. Uzun vadedeki hedefimiz, asfatlanmamış yol bırakmamaktır." diye konuştu.


MİDYAT VE CEYLANPINAR YOLLARI'NDA ÇALIŞMALARA BAŞLANIYORUzun yıllardır adeta kangren bir sorun haline gelen ve günümüzde ihtiyaca cevap veremeyecek durumda olan Kızıltepe - Ceylanpınar Yolu ile Mardin Midyat Karayolları'nın bölünmüş yola dönüştürülmesi çalışmalarının tamamlandığını her iki yolla ilgili projenin onaylandığını kaydeden Vali Demirtaş, "Kızıltepe - Ceylanpınar yolu çok fazla araç yoğunluğunun olduğu bir güzergah. Bu yol aynı zamanda onlarca köyümüzün de ulaşım güzergahı olarak kullanıyor. Tıpkı Midyat yolumuzda olduğu gibi. Midyat ilçemiz kadim bir medeniyetin ev sahipliğini yapıyor, Turizm zenginliği olan bir ilçemiz bu ilçemize ve komşu ilimiz Batman'a da şehrimizi bağlayan yolun ihtiyaca cevap verecek hale gelmesi için uzun yıllardır devam eden çalışmalar vardı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu'nun şehrimize yaptığı ziyarette her iki yolumuzun durumunu anlatmakla birlikte Sayın Bakanımıza ilgili yolları yerinde görmesini sağlayarak durumun aciliyeti ve önemini arz ettik. Bakan bey her iki yolu da yatırım programına alınmasının talimatını verdi. Yolların ihaleleri gerçekleştirildi ve projeleri onaylandı. Bölünmüş yol olarak planlanan her iki güzergahta önümüzdeki günlerde yüklenici firmalara yer teslimi yapılarak çalışmalar başlayacaktır"


"İSTİHDAMA YÖNELİK YATIRIMLARI ÖNEMSİYORUZ"


Mardin'de işsizlik rakamlarını azaltacak, istihdamı önemseyen yatırımlara önem verdiklerini kaydeden Vali Demirtaş, istihdamı arttıracak yatırımları desteklemekle birlikte bu alanda yatırım yapılması hususunda davette bulunduklarını da kaydetti. Mardin'de yapımına başlanan 2. Organize Sanayi Bölgesi'nde alt yapı çalışmalarının tamamlama aşamasına geldiğini, yakın zamanda burada yükselecek fabrika yatırımlarının işsiz gençlere iş imkanı olacağını ifade eden Demirtaş, "İkinci Organize Sanayi Bölgemizde çalışmalar devam ediyor. Buradaki yatırımların farklı sektörlerde istihdam kapısı olacak, daha fazla insanın ekmek kapısı olacak faaliyet alanları olmasını önemsiyoruz. Tekstil yatırımlarını ve iş alanı oluşturan diğer sektörlerin kapsayıcılığı elbetteki öncelikli tercihlerimizin arasında geliyor. Farklı üretim alanlarıyla anılan ekonomisiyle güçlü, iş sahası fazla olan bir şehir olmayı hedefliyoruz. İnşallah 2. OSB'miz tamamlandığında buradaki üretim alanlarında en az 5 bin genç kardeşimize yeni iş alanları olmuş olacak. Bunu daha da yukarılara çekecek yatırımcılarımıza davette bulunuyoruz. Midyat'taki OSB'de de çalışmalar devam ediyor, Midyat'a farklı noktalarda üretim faaliyetlerine devam eden Tekstil fabrikalarımızı da OSB'nin içerisine toplamanın çabası içerisindeyiz. Bunun yanında Nusaybin'de planladığımız "Tekstil Kent"in daha kapsayıcı olması daha fazla iş alanı ve istihdam kapısı olması için gayretlerimizi sürdürüyoruz "

"SU VE KANALİZASYON SORUNUNU SORUN OLMAKTAN ÇIKARACAĞIZ"

Sorunsuz bir alt yapı ve su sıkıntısıyla anılan bir şehir olmanın kadim şehire yakışmadığını anlatan Vali Demirtaş, "Binlerce yıllık tarihi ve kültürel zenginliğiyle bilinen Kadim Şehir Mardin'inizin dönem dönem de olsa su sıkıntılarıyla ve alt yapı sorunlarıyla gündeme gelmesini içerliyorum. Mardin Artuklu, Kızıltepe ve diğer yerleşim alanlarımıza içme suyu sağlayan Beyaz Su hattında dönem dönem yaşanan arızalar, patlamalar bu merkezlerimizde su sıkıntıları ve kensintilere neden oluyor. Bizler Beyaz Su hattında yeni bir çalışma başlatılıyoruz. Avrupa Birliği'nce desteklenen bir projeyle yeni bir su hattını yatırıma dönüştürmenin hazırlığı içerisindeyiz. Yine bunla birlikte özellikle de Artuklu ilçemize alternatif su menbaaları bulma çalışmalarımız devam ediyor. Sultan Köy'de iki ayrı noktada yaptığımız sondaj çalışmasında suya ulaştık, farklı noktalarda çalışmalarımız devam ediyor. Mardin Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyetlerini sürdüren MARSU Genel Müdürlüğü gerek su çalışmalarında gerekse de özellikle yaz aylarında hem görüntü kirliliği hem de koku hissi kirliliğine neden olan açıkta akan kanalizasyon çalışmalarıyla ilgili ciddi bir çalışmanın içerisindedir. Bu çalışmalar hem merkez hem de kırsal mahallelerimizde devam ediyor, kırsal merkez farkı gözetmeksizin bütün mahallelerimize ulaşacak ve inşallah sorunsuz bir altyapı, su kesintilerini konuşan bir şehir olarak anılmaktan hep birlikte kurtulmuş olacağız. Ben buna inanıyorum" dedi.


KIZILTEPE ÇEVRE YOLU PROJESİNE BAŞLIYORUZ

Tarihi İpekyolu güzergahı üzerinde bulunan, yoğun nüfusu ve ciddi potansiyele sahip olan Kızıltepe'nin şehir içi ulaşımınındaki yollar ve alt yapısındaki sıkıntıların aşılması için son dönemde ciddi bir çalışmanın yürütüldüğünü ifade eden Vali Demirtaş, Kızıltepe Belediyemizle birlikte ilçemizin altyapısı ve şehir içi ulaşım yollarında hummalı bir çalışma sezonu geçiriyoruz. İlçenin ortasından geçen tarihi İpek Yolu'ndaki araç yoğunluğunu ilçenin içerinden geçmeden güzergahlarına devam etmelerini sağlayacak iki ayrı proje planladık. Planladığımız projelerle ilgili teknik çalışmalarda sona gelindi. Kısa süre içerisinde inşallah bu projeleri yatırıma dönüştürerek hayata geçireceğiz ve Kızıltepe'nin şehir içi ulaşımında ciddi bir rahatlamayı sağlamış olacağız. Ayrıca Kızıltepe Cumhuriyet meydanı'nı yeniden düzenleyerek, ilçemize yakışır bir projeyle hemşerilerimizin hizmetine sunacağız." diye konuştu.


İKİ KATLI YER ALTI OTOPARKI YAPACAĞIZ!


Artuklu'da şehiriçi ulaşımını rahatlatacak alternatif yol çalışmalarının yanında, ciddi oranda sıkıntısı hissedilen otopark sorununu çözmek için çalışmalara devam ettiklerini aktaran Vali Mahmut Demirtaş, "Mardin'de tarihi şehir bölümünde Diyarbakır kapıda devam eden bir otopark çalışmamız var. Buradaki çalışma bütün hızıyla devam ediyor. Ayrıca Yenişehir merkezde Vilayet makamının arkasından, Mardin Adliye Binası'nın arkasına kadar uzanan 8,5 dönümlük alanı iki katlı yer altı otoparkı olarak planlıyoruz. Bununla ilgili planlamıyı yaptık, projeye dönüştürdük. İki katı yeraltı otoparkı, üstü ise vatandaşlarımızın yeşllikler arasında rahat ve huzurlu bir zaman geçirebilecekleri kent parkı olarak tasarladığımız projeyi önümüzdeki günlerde ihaleye çıkaracak ve yatırıma dönüştürerek, Yeni Şehir'deki otopark sorununu önemli ölçüde çözmüş olacağız"


ARTUKLU'YA YENİ BİR MİLLET BAÇESİ KAZANDIRACAĞIZ

Mardin'e kazandırılan ilk Millet Bahçesi olan Kam-or'u daha önce verilen işletmecilerden geri alarak, yeniden Büyükşehir Belediyesi'nin uhdesine kazandırdıklarını kaydeden Vali Demirtaş, Kam-or Millet Bahçesi'nin büyükşehir belediyesi tarafından yeniden arada hiç bir aracı olmadan doğrudan Mardinlilerin hizmetine sunulacağını söyledi.


Vali Mahmut Demirtaş, "Kam-or Millet Bahçesi daha önce farklı işletmelere verilmişti. Bizler yaptığımız çalışmalarla Milletin Bahçesi'ni arada aracı olmadan direk vatandaşa hizmet verecek hale gelmesi için çalıştık. İlgili alanı yeniden devraldık ve vatandaşlarımızın kullanımına sunuyoruz. Bunun yanısıra; Artuklu Yenişehir 13 Mart Mahallesi'nde İkiz Kent'in arkasında mağaralı alan olarak bilinen 70 bin dekar alana yayılan yeri Mardin'in ikinci Millet Bahçesi'ne dönüştürerek, şehre yeni bir yeşil alan, yeni bir Millet Bahçesi kazandırmış ve halkımızın hizmetine sunmuş olacağız.


KAZALARI EDS'Lİ ÇÖZÜM
Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, Mardin'de şehiriçi ulaşımında yaşanan trafik kazalarının önüne geçmek için Elektronik Denetleme Sistemi Yerleştireceklerini söyledi.

Şehirde yaşanan kazalarla ilgili istatistiki çalışmaların ilgili birimlerce yapıldığını aktaran Vali Demirtaş, eldeki verilere göre şehrin 5 ayrı noktasına EDS sistemi yerleştirerek, araçların hız limitine riayet etmelerini, trafik kurallarına uymalarını sağlamaya çalışacaklarını, EDS Sisteminin kurulacağı noktaları da önceden vatandaşlara duyuracaklarını anlattı.

REFUJLARDAKİ ELEKTRONİK SULAMA SİSTEMİ FAAL HALE GELDİ
Vali Demirtaş, Kızıltepe - Mardin Karayolu'nda ölümlü kazalara yol açan tankerli orta refuj sulama çalışmasına son verdiklerini, daha önce yapılan elektronik sulama sistemini yeniden faal hale getirdiklerini, Kızıltepe - Mardin Karayolu başta olmak üzere şehrin girişlerine yeni eklenecek orta refuj çalışmalarını da damlama sulama sistemiyle sulayacaklarını anlattı.


"SERALARDA FİDE YETİŞTİRİP VATANDAŞLARA DAĞITACAĞIZ"


Kadim şehir Mardin'in daha yeşil bir görünüme kavuşması için Mardin Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi olarak; şehre seralar yapacaklarını, kurulacak seralarda fide yetiştirilerek vatandaşlara ücretsiz şekilde dağıtılacağını anlatan Vali Demirtaş, "Mardin'in dağlarının ovalarının daha yeşil bir görünüme kavuşturmak gibi bir hedefimiz var. Seracılık ve fide yetiştiriciliği alanında uzmanlaşmış insanları şehrimize davet edecek ve Fide Seraları oluşturacağız. Bu seralarda bölgemizde yetişen badem, zeytin ve üzüm fideleri yetiştirerek vatandaşlarımıza ücretsiz bir şekilde dağıtacağız. Vatandaşlarımız bizden alacakları bu fidelerle hem bağlarını yeşertecek, hem de şehrimizin üretimine - ekonomisine yeni bir katma değer kazandırılmış olacaklar."

Mardin'e İki ayrı şehir mezarlığı kazandıracaklarını kaydeden Vali Demirtaş,"Kızıltepe'de ve Artuklu'da iki ayrı noktada şehrin yerleşimi ve yoğunluğunun olmadığı bir alanda iki büyük mezarlık oluşturacağız. Bu mezarlıkların yerleriyle ilgili uygun zemin yapısına sahip alanlarda çalışmalarda sona yaklaştık, yıl içerisinde inşallah bununla ilgili çalışmalara başlayacağız"


Mardin Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti Başkanı Kadir Üründü ve cemiyete üye gazetecilerle Mardin'in sorunlarıyla ilgili görüş alışverişinde bulunan Vali Mahmut Demirtaş, Mardin Life Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nezir Güneş, Anadolu Ajansı Mardin Temsilcisi Halil İbrahim Sincar, İhlas Haber Ajansı Mardin Temsilcisi Kübra Nur Atik, İlke Haber Ajansı Mardin Temsilcisi Mehmet Salih Keskin, TRT Haber Mardin Temsilcisi Yusuf Güneş, Mardin Life Gazetesi Editörü Velit Aok ve Mardin Life Muhabirleri Arif Altunkayan ile Şeyhmus Ersan'ın sorularını yanıtladı.

Vali Demirtaş Mardin Life Haber merkezi ve matbaa baskı tesisini de gezerek, Cemiyet Başkanı Kadir Üründü'den bilgiler aldı.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle