matesis
dedas

Meteoroloji’den Mardin için fırtına uyarısı

Meteoroloji Dairesi, bugün sabah saatlerinden gece saatlerine kadar fırtına beklendiğini duyurarak, yetkilileri ve vatandaşları tedbirli olmaya çağırdı.
  • 29.03.2023 04:24
Meteoroloji’den Mardin için fırtına uyarısı

Meteoroloji Dairesi, bugün sabah saatlerinden gece saatlerine kadar zaman zaman rüzgarın fırtına şeklinde esmesinin beklendiğini kaydetti.

Açıklamada, “Yapılan son meteorolojik değerlendirme ve analizler sonucunda bölgemizde güney ve batı yönlerden esmekte olan rüzgarın zaman zaman şiddetini artırarak ‘fırtına’ şeklinde esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı yetkililerin ve vatandaşların tedbirli olması tavsiye edilir.”denildi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Meteoroloji Uzmanı Fevzi Burak Tekin, yurt genelinde beklenen hava durumuna ilişkin kritik açıklamalar yaptı.

Ülke genelinin yeni bir soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına girdiğini kaydeden Tekin, "Hava sıcaklıklarının yeni gelen sistemle birlikte ülke genelinde 8 ila 15 derece azalacağını söyledi.
Yağış cinsinin genellikle karla karışık yağmur ve kar şeklinde yüzünü göstereceğine dikkat çeken Tekin, "Yarına baktığımızda Marmara, İç Ege, Batı Akdeniz'in iç kesimleri, Karadeniz'in iç kesimleri, iç ve doğu kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde yağışları göreceğiz" ifadelerini kullandı.

FIRTINA GELİYOR!

Fırtınaya karşı tedbir çağrısı yapan Tekin, şöyle devam etti: "Çarşamba, perşembe ve cuma günü ülke genelinde, Marmara'da kıyı kesimlerde hafif, iç kesimlerdeyse kuvvetli zirai don olayına karşı çiftçilerimizi uyarmak isteriz. Yağmur ve sağanak şeklinde olan yağışlarda sel, su baskını, yıldırım gibi olumsuzluklar, kuvvetli kar yağışının olduğu iç kesimlerdeyse İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Karadeniz'in iç kesimleri ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayına karşı tedbirli olunmalı.

ÇIĞ VE TOZ TAŞINIMI UYARISI!

Yine doğu kesimlerde çığ riski devam ediyor. Çığ riskine karşı vatandaşlarımızı yarmak isteriz. Bunun yanında güney kesimlerde, Güneydoğu Anadolu'da toz taşınımı söz konusu. Yine toz taşınımına karşı vatandaşlarımızın tedbirli olmasını isteriz."

 

Editör: Nezir Güneş

Yorum Yaz