Mardinli Yazarın Beşinci Kitabı Yayınlandı / Yaşlı Çınarın Gölgesi

Eğitimci Yazar Murat Doğan, Yaşlı Çınar'ın Gölgesi isimli 5. Kitabı yayınladı.
  • 09.11.2022 21:21
Mardinli Yazarın Beşinci Kitabı Yayınlandı /  Yaşlı Çınarın Gölgesi

Mardin'inimizde şiir ve edebiyat adına başarılı çalışmalara imza atan Murat Doğan'ın beşinci öykü kitabı “Yaşlı Çınarın Gölgesi” Simer Yayınevi tarafından okuyucuların beğenisine sunuldu.

Şiir yazmaya ortaokul yıllarında başlayan Doğan'ın daha önce yayımlanmış üç şiir ve bir hikâye kitabı bulunuyordu. 

İlk hikâye deneyimi olan “İyilik Elçileri” ile okurlarıyla buluşan yazar, ikinci hikâye kitabı “Yaşlı Çınarın Gölgesi” ile okurlarıyla buluşturdu.

Beşinci kitabının yayımlamasının heyecanını paylaşmaktan mutluluk duyduğunu ifade eden Murat Doğan, öykünün ve şiirin toplumun aynası ve hayatın kendisi olduğunu söyledi. Kitabında toplum duyarlılığına ve geleceği estetik bir dille dikkat çekmek istediğini ifade eden Doğan, "İnanıyorum ki her okur bu kitaptan kendi payına düşeni alacaktır, kitabın kalitesine de kıymetli okurlar karar verecektir. Bu vesile ile öyküye, şiire ve edebiyata gönül veren herkesi gönülden selamlıyorum” dedi. 
 “Eğitimde son hedef yoktur” ilkesini savunan Murat Doğan halen Türkçe öğretmeni olarak görev yapmaktadır. 

Mardin Life ailesi olarak, okurunun bol olması dileğiyle Eğitimci Yazar Murat Doğan'ı kutluyor, edebiyat yolundaki yolculuğuna yeni kitaplarla yeni başarılarla devam etmesini diliyoruz. 

Bir 1 kişi ve yazı görseli olabilir

YAŞLI ÇINARIN GÖLGESİ

 ÖYKÜNÜN GAYESİ:

Her gün biraz daha yozlaşan, elimizden kayıp giden değerlerimizi/değerlilerimizi tekrar hatırlama gayesi ile babaannesinin yanında büyüyen “Küçük Burcu’nun” hayat hikâyesi anlatılmaktadır. Tüm gayemiz, çocuklarımızı tekrar iyilik yolunda sahip oldukları değerlerini/değerlilerini hatırlatmalarını sağlamaktır. Zira merhamet insanı güzelleştirir.

ÖYKÜNÜN KONUSU;

Cemile Hanım; oğlu Rıfat Bey, gelini Hilal Hanım ve torunu Burcu ile beraber aynı evde yaşamaktadırlar. Cemile Hanım fırsat buldukça torunu Burcu’yla beraber evin bahçesinde bulunan Armut ağacının gölgesine geçerek uzun uzun sohbet ederlerdi. Burcu henüz çok küçük yaşlarda olmasına rağmen, babaannesinin tüm anlattıklarını bir bir uygulamaya çalışıyordu. Gelini Hilal Hanım ise kızının bu durumundan son derece rahatsız olmasına rağmen, Cemile Hanımı üzmemek için olup biten her şeyi sineye çekmek zorunda kalıyor. Ancak bu beraberlikleri çok kısa bir süre sonra Cemile Hanımın vefatı nedeniyle son bulacaktır. Burcu babaannesinin vefatından sonra çok ağır bir travma geçirmektedir. Zamanla anne kız birbirlerine alışırken, bu sefer Rıfat Bey’in kaza geçirerek uzun süre hastanede yatması yeni bir travmayıberaberinde getiriyordu. Rıfat Bey uzun bir hastane sürecinden sonra iyileşerek taburcu oluyor. Ancak bu sefer de patronunun yaşadığı sıkıntılar nedeniyle O’nu yeni bir serüven bekliyordu. Maalesef bir kaza sonucu Rıfat Bey vefat ediyor. Tek başlarına kalan anne ve kızın hayat mücadelesi yepyeni bir hal alıyordu. Ancak Burcu’nun babaannesinden öğrendikleri, annesi Hilal Hanım’ında ayakta tutacaktı. Çünkü O, babaannesinden şunu öğrenmişti. Hayat ne kadar zor olursa olsun, mücadele azmimizi asla kaybetmemeliyiz. Hayat bir imtihan ve bu imtihanlar her zaman karşımıza farklı şekillerde çıkacaktı. Bize düşen görev ise; bununüstesinden gelecek mücadeleyi asla pes etmeden devam ettirmektir. Ve en nihayetinde bu tecrübe anne ve kızı hayata bağlayacak ve hayat yolculuğunu başarı ile devam ettireceklerdi.

ÖYKÜNÜN ANA FİKRİ:

Büyüklerimizin bizler için ne kadar büyük bir nimet oldukları, ne büyük tecrübelere sahip oldukları ve sırtımızı minnetsizce dayadığımız kocaman dağlar olduğu vurgulanmıştır.

Bir kitap ve şunu diyen bir yazı 'Yaşlı Çınarın Gölgesi MURAT DOĞAN ÇIKTI Yaşlı Gölgesi Çınarın Ne mutlu merhameti, kendisine yol edinenlere... MURAT DOĞAN simer simeryayinevi f muratdoğan muratdogan7735 77doganmurat' görseli olabilir

Murat DOĞAN KİMDİR?

1977 yılında İzmir'de doğdu. İlk ve ortaokul öğrenimini Midyat İlçesine bağlı Yolbaşı köyünde tamamlayan Eğitimci-Yazar daha sonra 1996 yılında Midyat Lisesinden, 2001 yılında ise Siirt Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği bölümünden mezun oldu. 

Murat Doğan halen Türkçe öğretmeni olarak görev yapmaktadır. Evli ve üç çocuk babasıdır.

Yazıları Mardin Life başta olmak üzere çeşitli dergi ve gazetelerde yayımlanmaktadır.

Eserleri

1-Sevgiye Dair Ne Varsa-Şiir

2-Bizim Hikâyemiz-Şiir

3-Vakit Sonbahar -Şiir

4-İyilik Elçileri-Öykü

5-Yaşlı Çınarın Gölgesi-Öykü

Editör: Nezir Güneş

Yorum Yaz