tatlidede

İşte kredi kartı kısıtlamasında masadaki önlemler

Kredi kartlarına yönelik yapılması muhtemel düzenlemeler tüm Türkiye'nin gündeminde. Detayları henüz netlik kazanmış değil ancak finans çevreleri bazı olası senaryoları değerlendiriyor. Bu senaryolar arasında kredi kartına taksit sınırlaması da bulunuyor.
  • 24.02.2024 13:42
İşte kredi kartı kısıtlamasında masadaki önlemler

Türkiye'de enflasyonla mücadele eden ekonomi yönetimi, son zamanlarda hızla artan kredi kartı harcamalarına karşı düzenlemeler getirmeyi planlıyor. Bu düzenlemelerin detayları henüz netlik kazanmış değil; ancak finans çevreleri, gelecek önlemlerin zorunlu harcamalar yerine lüks tüketimi kısıtlamaya yönelik olması gerektiği konusunda fikir birliğine varıyor.

FATİH KARAHAN'DAN İLK SİNYAL

Enflasyon Raporu toplantısında Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, kredi kartlarıyla ilgili düzenlemelerin gerekliliğine dikkat çekti. Karahan, bu konuda çeşitli fikirleri olduğunu ve çalışmaların devam ettiğini belirtirken, detayların ilerleyen süreçte kamuoyuyla paylaşılacağını ifade etti.

GELEBİLECEK OLASI ÖNLEMLER

Kredi kartlarına yönelik düzenlemelerin ne şekilde olabileceği ise merak konusu. Finans çevrelerinde dolaşan spekülasyonlara göre, gelebilecek bazı önlemler şu şekilde sıralanıyor:

Karta taksit uygulamasının kaldırılması
Asgari ödeme tutarlarının artırılması
Kart limitlerinin düşürülmesi
Kredi kartı faiz oranlarının artırılması
Ödeme alışkanlığı zayıf olanlara ek önlemlerin getirilmesi
Yüksek limitli harcamalara kısıtlamaların getirilmesi
Lüks tüketime dayalı kredi kartı harcamalarına limit konulması

UZMANLARIN GÖRÜŞLERİ

Uzmanlar, gelecek önlemlerin zorunlu harcamalardan daha çok lüks tüketimi kısıtlamaya yönelik olması gerektiğini vurguluyor. Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ ve İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran da bu konuda benzer görüşler dile getirerek, kredi kartı limitlerinin lüks tüketimi teşvik etmemesi gerektiğini belirtiyor.

Türkiye'deki ekonomi yönetimi, hızla artan kredi kartı harcamalarına karşı önleyici adımlar atmaya hazırlanıyor. Ancak düzenlemelerin şekli ve detayları henüz netlik kazanmamışken, finans çevreleri ve halk gelecek adımları merakla bekliyor.

Editör: Beşir Şavur

Yorum Yaz