Hasretim Sansürlüdür - İlyas Salman Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Hasretim Sansürlüdür kimin eseri? Hasretim Sansürlüdür kitabının yazarı kimdir? Hasretim Sansürlüdür konusu ve anafikri nedir? Hasretim Sansürlüdür kitabı ne anlatıyor? Hasretim Sansürlüdür PDF indirme linki var mı? Hasretim Sansürlüdür kitabının yazarı İlyas Salman kimdir? İşte Hasretim Sansürlüdür kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi...

Kitap

Kitap Künyesi

Yazar: İlyas Salman

Yayın Evi: İleri Yayınları

İSBN: 9789756288986

Sayfa Sayısı: 140

Hasretim Sansürlüdür Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

Neden yazıyorsun? 

Neden şiir yazıyorsun? 

Bu yazdıkların şiir mi? 

Bunları hiç sormadım kendime, yazdım sadece. 

Ya da yanıtları dağarcığımda hazır değildi. 

Sormaya güç bulamadım. 

Bildiğim bir şey varsa; 

"Dağlar çiçek, Veysel dert açar." 

Çelik sert, ateş yakıcı. 

Su bazen boğar insanı. 

Patron istemese de sömürür. 

Yaşayan, bakan, gören, okuyan yazar.

Hasretim Sansürlüdür Alıntıları - Sözleri

 • Zarfı pullu bir tek mektup yollamadım Geleyim diye dünyaya.
 • Dilsizlere körlere acıyor. Bana sus diyorsunuz, Görme diyorsunuz.. ... ~...
 • Çocuktuk, Başka bakardık dünyaya Yaşam bu ya büyüdük... ... ~...
 • Emzirir memelerini. Emer memelerinden
 • Bir saydam su sanki kafamın içi. Hiç mi çalışıp üretmedim? Hiç mi birikmedi beynimde tortu? Kim yudu kim arıttı bildiklerimi? Nerde benim Güzelim soru işaretlerim?
 • Ölüm ile ayrılığı tartmışlar ikisinden ağır gelmiş IHANET.
 • Hayret be anam babam Dilsizlere körlere acıyor. Bana sus diyorsunuz, Görme diyorsunuz.
 • Bencileyin Hem tavuskuşu yürekli hem Hamza pehlivanlığında.
 • Üç Güzeller 1 Üçü de örgütlü geliyor üstüme / Ama ayıp / Ama utansınlar artık / Arkadaşlarımdı bu adamlar / En kötü, en kara / Zehir zıkkım akşamlarda / Ellerin öper / Aydınlanırdım. / Bu üç adam yok mu / Bu üç adam / Enver, Hasan Hüseyin, Nâzım / Bunlar benim dostlarım / Bunlar benim düşmanım. / Cigarayla bağdaş kurup / Rakıyla oturduğum / Akşamları kolluyorlar. / Bed geceleri bekliyorlar / Bekliyorlar geliyorlar. / Benim kadim arkadaşım Enver / Akça çiçekçe Enver. / Kürsüleri basan / Kusar gibi höyküren / Ben değilim. / Ne Tanrı Dağı kadar Türk / Ne Hıra Dağı kadar Müslümanım / Canım abim / Hasan Hüseyin / İnan / Bedrettin vurulduğunda / Cömertçe açtım bağrımı / Vurun ulan dedim / Bedrettin Cömert ölmüş / Yaşayacak nem var bunda. / Bak Nâzım / Yaşamış adamsın / İhaneti gördün / Yaşamının ilk kaçıncı yılında. / Öpülesi kemiklerin / Gömülü değilse / Anadolu'da / Bir esintili çınar ağacı dibinde / Ben sorumlu değilim / Yalnız ben değilim. / Ama niye / Kötü akşamları seçiyorsunuz / Emri vaki değil / Rica ediyorum sizden. / Başım üzre yeriniz var / Davetlimsiniz. / Okumayı söktüğünde / Oğlum Ali, Temmuz Ali / Okumayı seçtiğinde Devrim / Onur duyacaksınız / Sizin dizelerinizi / Sizden iyi okuyacak / Anlayacaksınız / Güzel bir gösteri akşamı gelin / Görevini yapmış. / Unu elenmiş, eleği asılmış / İşi bitirmiş şairler gibi değil / Şiirler gibi gelin. 22 Temmuz 1981 İlyas Salman'ın yüreğine sağlık.

Hasretim Sansürlüdür İncelemesi - Şahsi Yorumlar

Kendi yaşadıklarını kaleme almasıyla ortaya çıkan bir şiir kitabı. Biz burada sadece okuyoruz bunları. Kim bilir neler yaşamıştır ve yaşanmıştır o dönemler. (Tansu Turan)

Bir şiir kitabı okudum güzel şiirler bir solukta okunuyor her noktaya değinmiş dünden bugünden var ne ararsan var uzun ömürler diliyorum hemşehrime eline yüreğine sağlık (SIDIKA TOPAL)

Hasretim Sansürlüdür PDF indirme linki var mı?

İlyas Salman - Hasretim Sansürlüdür kitabı için internette en çok yapılan aramalardan birisi de Hasretim Sansürlüdür PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan çoğu kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF'leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı İlyas Salman Kimdir?

14 Ocak 1949 yılında Malatya ilinin Arguvan ilçesinde doğdu. Aslen Arguvan, Malatyalıdır. Arguvan ilçesi Asar köyü nüfusuna kayıtlıdır. Uzun yıllardır oynadığı Kürt tiplemeleri yüzünden Kürt olarak kabul edildi ve bunu açıkça yazanlar da olmuştur. Ancak 2007 yılında kendi yazısında ve kitabında Türkmen Alevisi olduğunu belirtti.

Malatya Turan Emeksiz Lisesi'nden mezun oldu. Konservatuvar'da eğitim görürken son sınıfta okulu bıraktı. Oyunculuğa İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatrosu'nda başladı. Uzun yıllar sinema oyunculuğunda, köylü tiplemeleri ile tanındı. Sinema oyunculuğunun yanı sıra yönetmenliğini yaptığı iki sinema filmi bulunmaktadır. Ayrıca çeşitli tarzda şiirleri ve türkü albümleri bulunmaktadır. Ankara Birlik Tiyatrosu'nda 1997'den 2000 yılına kadar sahneye çıkmıştır. Son olarak Hasretim Sansürlüdür isimli bir şiir kitabı ve Türksoludergisindeki makalelerinden oluşan Kırmızı Beyaz isimli bir kitabı çıkmıştır.

Kendisi sol görüşlüdür. Türkiye Komünist Partisi'nin Kartal'da yaptığı 1 Mayıs mitingine katılmıştır. Şu anda ise Türksolu dergisinde yazmaktadır.

Gülser Salman ile evlidir ve Devrim adında bir kızı, Temmuz Ali adında bir oğlu vardır.

İlyas Salman Kitapları - Eserleri

 • Hasretim Sansürlüdür
 • Kırmızı Beyaz
 • Faşo Ağalara Karşı Birleşelim!
 • Hem Sosyalistim Hem de Kemalist!
 • Ben Tarafsız Değilim

İlyas Salman Alıntıları - Sözleri

 • Bir insanın en onurlu, en namuslu zamanı; kendi kendisiyle baş başa kaldığı zamandır. (Kırmızı Beyaz)
 • Fiyatından dolayı ete yaklaşamayan işçi-memur yani yoksul kesimi avutmak adına, "Mercimek , nohut ve fasulyede de etteki kadar protein var..." diyen bok püsür profesörlerimiz var. (Hem Sosyalistim Hem de Kemalist!)
 • Eğer etrafımızda bir takım insanlar acı çekiyorlarsa ve sen gamsız yaşıyorsan buna yaşamak denmez. (Hem Sosyalistim Hem de Kemalist!)
 • Size önerilen kitapları okuyun ama okuduğunuz kitapları lanetleyen karşıt görüşlü insanların kitaplarını da okuyun. (Faşo Ağalara Karşı Birleşelim!)
 • Zarfı pullu bir tek mektup yollamadım Geleyim diye dünyaya. (Hasretim Sansürlüdür)
 • " İnsanoğlu düşünebildiğini ve düşündüğünün yardımıyla yaşamı kolaylaştırmak için doğayı, doğalı değiştirme gücü olduğunu anladığı zamandan bu yana; bu iki sözcük, yani ben ve biz sözcükleri ya birbirine karıştırıldılar ya da yarıştırıldılar. Kimilerimiz ben olmayı seçerken kimileri biz olmayı tercih ettiler. Ya hep beraber ya hiç birimiz! (Kırmızı Beyaz)
 • Aşkı,şiiri ve kavgayı bilmeyen insandan hayır gelmez.Çünkü üçü de bizim dostumuzdur.Aşk,şiir ve kavga... Çünkü dünyada aşık olacak çok güzel,uğruna şiir yazılacak çok güzellik ve kavga edecek çok puşt var. (Hem Sosyalistim Hem de Kemalist!)
 • Okuyalım arkadaşlar! (Faşo Ağalara Karşı Birleşelim!)
 • Gün ola devran döne... Umut yetişe... (Kırmızı Beyaz)
 • Ama yaşamın yükünü paylaşmayı demokratik bir biçimde sürdürüyoruz. (Faşo Ağalara Karşı Birleşelim!)
 • Toplumsal yaralar da canlı organizma yaraları gibidir. Kimini kaşıyıp açmak gerekir. Kaşıyıp açmakla kokuşup depreşmesini engellersiniz. Ama öyle toplumsal yaralar vardır ki, el dokundurmak külliyen abesle iştigaldir. Kaşıdıkça kudurur. (Faşo Ağalara Karşı Birleşelim!)
 • Türk halkının emekçilerine, sermayenin alçak düzenine karşı örgütlü bir mücadele yılı diliyorum. (Faşo Ağalara Karşı Birleşelim!)
 • Hayret be anam babam Dilsizlere körlere acıyor. Bana sus diyorsunuz, Görme diyorsunuz. (Hasretim Sansürlüdür)
 • Aşkı, şiiri ve kavgayı bilmeyen insandan hayır gelmez. Çünkü üçü de bizim dostumuzdur. Aşk, şiir ve kavga... Çünkü dünyada aşık olacak çok güzel, uğruna şiir yazılacak çok güzellik ve kavga edecek çok puşt var. (Hem Sosyalistim Hem de Kemalist!)
 • Bencileyin Hem tavuskuşu yürekli hem Hamza pehlivanlığında. (Hasretim Sansürlüdür)
 • Ölüm ile ayrılığı tartmışlar ikisinden ağır gelmiş IHANET. (Hasretim Sansürlüdür)
 • İnsan ölüme hazırlanmak için yaşamaz. Yaşamak bir zorunluluktur. Ve yaşamak hiç kuşku götürmez bir biçimde kendi cevabını kendi içinde taşıyan büyülü bir zorunluluktur. (Faşo Ağalara Karşı Birleşelim!)
 • Yaşamımın ilk yıllarında çok yoksulluk çektiğim oldu.. (Faşo Ağalara Karşı Birleşelim!)
 • ‘’Kendine saygı duymayan başkasına da saygı duyamaz.’’ (Kırmızı Beyaz)
 • Kuzey Irak'ta ve Güneydoğu Anadolu'daki kürt hareketi de aynı follukta yumurtlamıyor mu? Kandil dağlarında Amerikalı subaylarla enseye tokat , kıça parmak. İnanın açık söylüyorum. Bu Kürt hareketinin emperyalizm ve faşizm karşıtı bir hareket olması halinde tereddüt etmeden tebrik ederdim. Ama neylersin ki bu hareket; Kul doğdu, Köle ölecek. Şimdi de federasyon önerisi ile geliyorlar. Bir tek Pentagon' un imzası eksik. Erken doğum diye buna derler. "Rahat , hazır ol. Emret generalim." (Hem Sosyalistim Hem de Kemalist!)
loading...

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle