matesis
dedas

KARANTİNA GÜNLERİ KORONA VİRÜS (Kovid-19)-8

KARANTİNA GÜNLERİ KORONA VİRÜS (Kovid-19)-8

05.04.2020
Sağlık Bilim Kurulu üyesi Prof. Ateş Kara “Koronavirüs aşısı, hayvanlarda antikor cevabı oluşturdu, şimdi sıra bu cevap hastalıktan koruyacak mı ona bakmalı” dedi.

Sağlık Bakanlığı halka ücretsiz maske dağıtma kararını açıkladı.

İspanya AB’ye “birlik çöker” diyerek sert çakıştı. Avrupa’da bir devlet salgına teslim olurken AB’den ses seda çıkmadı.

Süper güç ABD diz çöktü. Ekonomik rekabet halinde olduğu Çin’den 1000 solunum cihazı bağışını kabul etti. Akıllara yeni süper güç Çin mi olacak sorusu geliyor?

İngiltere, Çin’den ithal ettiği tanı kitlerde coronavirüs tesbit edildiğini açıkladı. Hollanda ve Avustralya Çin’den ithal ettikleri maskeleri toplama kararı aldı.

İngiltere Başbakanı doktorunun tavsiyesi üzerine hastaneye kaldırıldı.

Avrupa ülkelerinde ekonomilerinin çökmesi üzerine 2. Dünya savaşı sonrasında Marshall benzeri yardım planına ihtiyaç olduğunu tartışmaya başladı.

Kovid-19 salgını piyasalardan 18 tirilyon doları yok etti.

Avrupa’da bir belediye otobüsünün arkasında şöyle yazıyor; Bıçak İsmail’i kesmedi, Ateş İbrahim’i yakmadı, Balık Yunus’u yemedi, Deniz Musa’yı yutmadı, çünkü onlar sadece Allah’a teslim oldular... Gelin sadece Allah’a teslim olalım ve sadece ona güvenelim.

06.04.2020
Kovid-19 ezberleri bozdu, henüz yerine yenisine imkan vermiyor. Paradigmaların iflasından, mevcut normun değişmesinden çerçeve modellemelerin işe yaramadığı görülmektedir. Fil dişi kulelerinden yorum yapan bir çok etkili ve yetkili kişi yelkenleri indirerek şaşkın halde sürecin nereye verileceğini kestiremedikleri görülmektedir.

Koronavirüs küresel sistemi çıkmaza sürükledi, mağdurların beklentisi, gelecekte adalete dayalı bir dünya düzeninin kurulması fikrinin halklar tarafından desteklenmesi ve sahiplenmesinin kolaylaşmasıdır.

Amerika’da felaketin boyutları genişlerlerken yetkililer amaçlarının “İtalya gibi cenazeleri sokaktan toplamaktan kaçınmak olduğunu” belirttiler.

Sırbistan’ın Boşnak nüfusun yaşadığı Sancak bölgesi ve Makedonya, Türkiye’den maske, test ve koruyucu giysi talebinde bulundu.

Türkiye’de toplam vaka 30.227, bugün vefat eden 75 kişi, toplam ölü 649, iyileşenler 1326 kişi.

Dünyada 1 milyon 300 kişi enfekte oldu, ölü sayısı 73 bine ulaştı.

Ölü sayısı İtalya 16.523, İspanya 13.169, ABD 10.190, Fransa 8.911, İngiltere 5.373, iran 3.739, Çin 3.332, Hollanda 1.867, Almanya 1.662.

07.04.2020
Bu gece Berat gecesi. Namaz, tesbihat ve okunan Kur’n-ı Kerim ile gecemizi beratımıza vesile umuduyla süsledik. Kovid-19 salgınının üzerimizden, İslam aleminden ve dünya mazlumları üzerinden kaldırması ve Şafi ismi hürmetine selametle geçirmeyi diledik.

Şaban ayının 15. Gecesi Allah rahmetiyle dünya semasına tecelli eder ve şöyle seslenir, “Tevbe eden yok mu? Onu affedeyim. Rızık isteyen yok mu? Ona rızık vereyim. Başına bir musibet gelen yok mu? Sağlık ve afiyet vereyim. Ne isteyen varsa istesin vereyim.” (İbn Mace İkame 191)

İnsanın doğanın dengesini bozan aktiviteleri küresel bir yangına yol açmıştır. Ya Rabbi senden uzaklaştık, zulme yöneldik, sözümüzü tutmadık, tartı ve ölçüde yanlış yaptık, mal makam bizi yoldan çakardı, haz almada haddi aştık, hududullahı çiğnedik. Kitabında anlattığın bütün toplumsal sapmalar bugün yaşanıyor. Fakirler ve mazlumlar sefalet içindeyken israfın haddı hesabı yok. Kudret sahibi şımarıklar para, güç, tahakküm ve zevk budalası oldu. Açık ve gizli yaptığımız günahlarımızdan, hırs ve tutkulardan, kandırıcı süslü dünya masallarından seher tövbeleriyle Berat ediyorum.

Bağışlamak için bize böyle geceler bağışlayan Allah’a hamd ve senalar olsun. Yapmamız gerekirken yapmadıklarımız, yapmamız gerekirken yaptıklarımız dan af diliyoruz. Bu gecenin hatırı için bağışla bizi, bağışla bizi!

Sağlık Bakanı yaptığı açıklamada; Bugün 20.023 test yapıldı, 3.892 vaka tesbit edildi, 76 ölü ile birlikte toplam vefat sayısı 725 oldu. Toplam iyileşen sayısı 1.582.

Ayrıca erken ilaç tedavisinin sonuçlarının alındığını belirtti. Sağlık bakanı koronavirüs tedavisinde kullanılan 1 milyon kutu ilacın depolandığını belirtti.

Türkiye satışını yasaklayarak halka bedava maske dağıtmaya başladı.

ABD başkanı Trump Dünya Sağlık örgüne sert çıkarak Çin yanlısı davranmakla suçladı ve verdikleri fonu askıya alacaklarını açıkladı.

Dünyada enfekte olanların sayısı 1 milyon 400 bin, 80 bin kişi öldü, 300 bin kişi iyileşti. Ölü sayısı, İtalya 17.127, ispanya 13.897, ABD 12.242, Fransa(son yirmi dört saate 1.427) 10.326, İngiltere 6.159, İran 3.872.

08.04.2020
Koronavirüs günlerinde biriktirdiğimiz mallar, mülkler bir anda anlamını yitirdi. Lüks arabalara binip gezemez, paraları harcayamaz olduk. İnsanlar tokalaşamaz, yanyana gelemez, sosyal mesafe’yi koruma adına bir birinden kaçar, maskesiz dışarı çıkamaz oldu. Mülk Allah’ındır, O istemezse insan elini süremez.

Allah’a ve insana karşı vurdum duymaz olmayı “cahiliye” olarak nitelendiren Seyyit Kutub’un görüşünü radikal bulanlar olmuştu. Halbuki sorumluluk bilincini yitiren, gaflet ve delalete düşen modern insanın serencamına dikkat çekmişti. Her istediğini yapma hakkını kendinde gören egemenlerin şaşkınlığı, tedirginliği, çaresizliği elleriyle yapıp ettiklerinin karşılığı olduğunu idrak edecekler mi?

Kartların yeniden karıldığı tarihi bir devrin kapısı açılıyor inşallah. Korona karşısında dünyada özellikle batıda insanların aklına Allah geldi, duaya yöneldiler. Müslümanların, komplo teorilerini gündeme taşıyarak Allah’ı unutturmaması lazım.

Medipol üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz ana bilim dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Fevzi Sefa Dereköy, “1960’lardan bu yana Koronavirüsün yarasadan değil domuzlardan pek çok enfeksiyona sebep olduğu bilindiğini” açıkladı.

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Dr. Selçuk Kılıç, “yeni tip Koronavirüsün izole edildiğini söyleyerek hastadan alınan virüs parmak izinin çıkarıldığını” ifade etti.

DSÖ sözcüsü Chiristian Lindmeier yapılacak önemli hatalardan biri sokağa çakma uygulamasının erken kaldırılmasıdır, aksi takdirde başa dönülebileceğini belirtti.

DSÖ Genel Direktörü Adhanom Ghebreyesus, ABD başkanı Trump açıklamalarına değinerek “Virüsü politize etmeyin, bu ateşle oynamak gibi bir şey. ABD ve Çin bir araya gelerek bu tehlikeli düşmana karşı birlikte savaşmalıdır.” dedi.

ABD son yirmi dört saatte 1.399 kişi hayatını kaybedince parkların geçici mezarlık olarak kullanılacağını ve bir mezara 10 cenaze gömüleceğini açıkladı.

Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Taçi tüm dünyanın salgınla mücadele ettiği bir süreçte kendilerine yardım eden Türkiye ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a minettar olduklarını belirtti.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, ABD’yi Dünya Sağlık Örgütü kurallarına uymayarak sağlık terörizmi ile suçladı.

Bugün itibariyle Dünyada enfekte olanların sayısı 1.490.000 oldu, ölen kişi sayısı 87 bin, iyileşenlerin sayısı 320 bin.

Türkiye’de vaka saydı 38.226, bugün vefat eden 87 kişi ile birlikte toplam ölü sayısı 812 oldu.

Ölü sayısı, İtalya 17.669, İspanya 14.673, ABD 14.214, Fransa 10.869, İngiltere 7.097, İran 3.993, Çin 3.333, Hollanda 2.248, Belçika 2.240.

09.04.2020
Küresel piyasalara tedirginlik hakim. Resesyon ve kriz beklentisi dengelerin değişeceği dönemin habercisi gibi. Uluslar arası kuruluşlar, Birleşmiş Milletler, İMF, Dünya Bankası, AB ve NATO ne olacak. Kovid-19 aşısını kim bulursa Dünya liderliğine oynama ihtimali o kadar fazla olacak.

Devletler, devlet dışı aktörler, uluslar arası şirketler, medya, bireyler yani herkesi kapsayan nereye evrileceği henüz belli olmayan bir dönemin arefesindeyiz.

İnsanlar bir birine yardım etmek için yarışırken bir tarafta ırkçılık, açgözlülük, yabancı düşmanlığı, ayrımcılık gerçekliğiyle yaşamak zorunda kalabiliriz. Artık kimsenin yenilmez, vazgeçilmez olmadığı görünüyor, ekonomik güçleri ve siyasi yönetişim yapıları ne olursa olsun bu salgına etkili yanıt verdiklerini söyleyemiyorlar.

İronik çizgi bir çok Afrika ülkesinin coronavirüs nedeniyle Avrupalıların ülkelerine gelmesini istememeleridir. Beyaz adamın en kötü kabusu hayal bile etmediği, siyah adam tarafından reddedilmekti, bu gerçekleşiyor.

Türkiye kendi içinde çözümler üretirken bir çok ülkeye yardım ediyor. Avrupada 32, Afrika’da 27, Asyada 25, Amerika’dan 9 olmak üzere 93 ülke Türkiye’den işbirliği ve yardım talebinde bulundu. Bu ülkelerin 32 sine tibbi maske, ekipman ve dezenfaktanın içinde bulunduğu sağlık malzemesi göndererek olumlu karşılık verildi.

İMF Başkanı Georgivea, “salgının büyük bunalımdan bu yana tarihin en kötü resesyonunun başlatacak” dedi. Ülkelerin açıkladığı 8 trilyonluk dolarlık teşviğin yetersiz kalacağı, pozitif gelişme bekleyen bir çok ülkenin beklentisinin gerçekleşmeyeceği belirtildi.

Katar’ın Koronavirüs salgınına karşı mücadele amacıyla gönderdiği iki Sahra hastanesi İtalya’ya ulaştı. Ekipman olmadığı için çöp poşeti giyen 3 İngiliz hemşire coronavirüse yakalandı.

Dünyada enfekte olanların sayısı 1 milyon 580 bini buldu. Ölü sayı 94 bin oldu. İyileşenlerin sayısı 348 bin.

Sağlık Bakanı bugüne kadar şifa bulan hasta sayısını 2.142 olarak açıkladı. Yapılan test sayısı 28.578, vaka sayısı 4.056, vefat eden 96 kişi. Toplam vefat sayısı 908.

Ölü sayısı, İtalya 18.279, ABD 16.114, İspanya 15.238, Fransa 12.210, İngiltere 7.978, İran 4.110, Çin 3.335, Belçika 2.523, Almanya 2.451.

10.04.2020
Bu gün kılamadığımız dördüncü Cuma. Ya Rabbi ezanları dindirme, cuma ve vakit namazları camilerde cemaatle kalmayı nasip et, kıblesi bir olanları nusretinle sevindir. Umutsuzluk yok, dua var, acele etmek yok sabır var, imkansız diye bir şey yok çünkü Allah var.

Allah’ım evi sokak olana, karnı aç olana, kimsesiz olana, yetim olana, işi zor olana, geçim sıkıntısı olana, mutsuz olana, huzursuz olana, sağlıksız olana, yatakta hasta olana, içi acı dolana, eli darda olana, gönlü yar’da olana, yolda susuz kalana sen yardım et Ya Rabbi. Bizi kula kulluk ettirme, bu cuma hürmetine inşaAllah olur diye dua edip hayalini kurduğumuz her şeyin çok şükür oldu sevincini yaşat bize Allah’ım. Amin.

Dünya ne garip bir kimler geldi geçti, ne kahramanlar gördü. Namazdayken defalarca bıçaklanmasına rağmen namazını bozmayan ve namaz bitikten sonra bir köşeye geçip sessizce şehit olan yiğidin adıdır; Hz. Ali(r.a.)

Fransa da morglarda yer kalmadı, geçtiğimiz günlerde soğuk hava depoları morga çevrilmişti. O depolardaki yerlerin Kovid-19’dan ölenlere parayla satıldığı ortaya çıktı.

Başta İtalya ve İspanyaya olmak üzere 7 Avrupa ülkesine yardım gönderen Türkiye, içinde bez maske, N95 ve tulum olan sağlık malzemesini askeri kargo uçağıyla İngiltere’ye gönderdi. Kolilerin üzerinde Mevlana’nın şu sözler yer aldı, “Ümitsizliğin ardında nice ümitler var, karanlığın ardında nice güneşler var.” Türkiye’nin yardım uçağına NATO protokolü uygulandı.

İstanbul’da Bağcılar meydanı ve Güneşli meydanı ile 6 cadde 15 gün süreyle yaya trafiğine kapatıldı. Balıkesir’in turistik ilçeleri Ayvalık, Gömeç, Burhaniye ve Edremit ilçelerine özel araç girişleri Hıfzısıhha Kurulu Kararına göre yasaklandı. Çankırı’nın yapraklı ilçesi karantinaya alındı.

Yaşadığımız Ankara’nın da içinde bulunduğu 30 büyük şehir ve Zonguldak’ta iki gün süreyle sokağa çakma yasağı ilan edildi.

Marketlere ve frınlara hücum eden insanlar izdihama neden oldular. Sabırlı olmak ve telaş etmemek gerekirdi. Biz bir hurma ile oruç tutan Peygamberin ümmetiyiz. Anlaşılan açlıktan önce açgözlülük insanları öldürüyor.

Türkiye’de bugün yapılan 30.684 testle birlikte toplam test sayısı 307.210 oldu. Yeni vaka saysı 4.747. Bugün vefat eden 98 kişi ile birlikte toplam vefat sayısı 1.006 oldu. Toplam iyileşen saysı 2.423 kişi.

Dünyada toplam vaka 1 milyon 687 bin, hayatını kaybeden 102 bin, iyileşen kişi sayısı 375 bin.

Ölü sayısı, İtalya 18.849, ABD 18.430, İspanya 15.970, Fransa 13.197, İngiltere 8.958, İran 4.232, Belçika 3.019, Almanya 2.728.
(Devam edecek)

Editör: Beşir Şavur

Yorum Yaz