Sağlıklı Kış İçecekleri

Sağlıklı Kış İçecekleri

Kış mevsiminde artan hastalıklarla mücadelede bağışıklık sisteminin güçlü olması gerekiyor. Hem içimizi ısıtan hem de hastalıklara karşı vücudumuzun direncini arttıran çeşitli sıcak içecekler bulunuyor.

Ihlamur: Kış aylarında aklımıza en çok gelen ıhlamur soğuk kış günlerinde solunum sistemi üzerine olumlu etkileri görülmektedir. Doğal yollarla gribal sebepli ağrılarımızın şiddetini azaltıyor ve terleme sürecini destekleyerek toksinlerin vücuttan uzaklaşmasına yardımcı oluyor.

Adaçayı: Boğaz ağrısına ve yanmasına karşı yatıştırıcı etki gösterir. Antioksidan özelliği ile bağışıklık sistemini güçlendirir. Grip, nezle gibi hastalıklara yakalanmamızı önler. Yemek sonrası içildiğinde hazmı kolaylaştırır. Strese karşı son derece etkili olduğu savunulan bitki çayı, sakinleştirici özelliği sayesinde sizi yoğun stresten arındırabilir.

Yeşil çay: Metabolizmayı canlı tutarak istediğiniz kiloya gelmeniz için en iyi tercihlerden biri yeşil çaydır. Aynı zamanda antioksidan içeriğinden dolayı cildinizin daha fazla kolajen üretmesine de destek olur.

Zencefil-Limon: Her ikisinin de bağışıklık sistemi üzerine etkisi bilinen bir gerçek. Yıllardır soğuk algınlığı ve öksürüğe karşı etkili kabul edilen zencefil çayı vücut direncini arttırıyor. Hem bağışıklık sistemini güçlendirmek hem de metabolizmayı canlı tutmak için özellikle sabah saatlerinde zencefil çayı tercih edebilirsiniz. C vitamini açısından zengin olan bu çay mideyi rahatlatır spazm ve bulantılara iyi gelir. Antiseptik özelliği sayesinde soğuk algınlığı hallerinde vücudun direncini arttırır.

Kuşburnu: Yüksek oranda C vitamini içerir. Düzenli olarak tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirir ve enfeksiyonlara karşı vücudu korur. Antioksidan özelliği sayesinde toksinlerin vücuttan atılmasını ve hücrelerin kendini yenilenmesini destekler.

Salep: kendinizi halsiz hissettiğinizde ve şişkin hissettiğinizde içeceğiniz bir fincan salep, tok tuttuğu gibi şişkinliği alacak ve vücudunuza enerji depolayacaktır. Kabızlığı önlemeye de yardımcı olan salebin üzerine dökülen tarçın, kan şekerini düzenler ve acıkmayı geciktirir.

Boza: darı irmiği, şeker ve sudan üretilen mayalı bir içecektir. Zengin karbonhidrat, protein ve B vitamini içeriği sebebiyle enerji ihtiyacı fazla olan kişiler hamile bayanlar, sporcular ve kilo almak isteyen kişiler tercih edebilirler. İçindeki aktif mayalar sayesinde sindirim sistemi üzerinde olumlu etkileri bulunur. Probiyotik etkisi vardır. Mayalanma sırasında oluşan laktik asit de sindirim sistemi için oldukça önemlidir. 

Yorum Yaz