tatlidede

Sayın Bakanım; Hastanemizi serinletelim!

Sayın Bakanım; Hastanemizi serinletelim!

Sağlık çok ama çok önemli bir alan. Ülkelerin gelişmişlik düzeyi, sosyal devlet olma gücünün en önemli göstergelerinin başını çeken yatırımlardan biri de sağlık alanlarına yapılan yatırımlardır.


Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca, en son 4 yıl önce Mardin'i ziyaret etmişti. O dönemden bugüne Sağlık alanında Mardin'e önemli yatırımlar yapıldı. Mardinimizdeki hasta başına düşen yatak sayısı O yıllarda Türkiye'nin en alt sıralarında iken, son dönemde yapılan ve yapımı devam eden yatırımlarla bu sayı Türkiye ortalamasına yaklaşmış durumda. Mardin'e kurulan Tıp Fakültesi'nin (Şehir Hastanesi) inşa çalışmaları sürerken, Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesine dönüştürülen Devlet Hastanesi'ne yapılan ek bina, Kızıltepe'de yapımı süren ek bina projesi Mardin'deki hasta başına düşen yatak ortalaması sayısında daha ciddi bir iyileşirme sağlayacaktır.


Mardinimizin sağlık alanı aslında mümkün olan en iyi şekilde yönetilmeye çalışılıyor. Vatandaşın sağlığını, sorun olmaktan çıkarmak için var gücüyle çalışan ve özellikle de pandemi süreci içerisinde insan üstü gayretle başarılı bir sınav veren Mardin İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Saffet Yavuz'u ve ekibini bu vesileyle de kutlamak istiyorum.


Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca, çok babacan tavırlarıyla toplumun çok sıcak bulduğu bir devlet adamı, Pandemi sürecinde yaşadığı yoğun tempo, harcadığı efor, sarfettiği gayretle de halkın gönlündeki yerini sağlamlaştırdı.


Doğruluğunu teyit edemediğim bir bilgiye göre; Mardin'den Konya'ya göç etmiş bir aileye mensup olan Fahrettin Koca’nın gönlünde de Ailesinin göç ettiği Mardin ve Ömerli ilçesinin olduğunu düşünmek yanlış olmaz herhalde.


Bakan Koca’nın, Mardin'e atfettiğini duyduğumuz önem, yapılan yatırımlarla kendisini gösteriyor zaten. Ancak; özellikle son yıllarda yapılan bu güzelim yatırımların yaşanan bazı sıkıntıların gölgesinde kalması benim de arzu etmeyeceğim bir durumu ortaya koyuyor.


Söz konusu olan sıkıntıların en büyüğü, bu sıcak yaz günlerinin bunalttığı bir ortamda Mardin Eğitim Araştırma Hastanesi'nin soğutma sistemindeki arıza sonucu sistemin devre dışı kalmasıyla birlikte devletin sağlık alanına yaptığı yatırımları gölgelenirken koca hastanede görev yapan sağlık çalışanlarını da oldukça zor durumda bırakıyor.


Çoğu günde 10 bini hasta 20 bini aşan hasta refakatçi ve ziyaretçisiyle 30 bin vatandaşın giriş çıkış yaptığı Mardin'in en yoğun kurumu olan Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki ortam ısısı da artınca vatandaşlar, sunulan sağlık hizmetlerine değil, hastanedeki ortam ısısına, devre dışı kalan soğutma sistemine duydukları tepkiyle gün geçmiyor ki karşılarında buldukları sağlık çalışanlarına çatmasınlar.
Aslında aynı sıkıntıdan muzdarip olan sağlık çalışanları da 'vatandaş daima haklıdır'dan hareketle, çıkarılan cıngarları sineye çekip, işlerine devam ettiklerine çoğu kez hasta olarak gittiğimiz hastanede izleyerek müşahede etmişliğimiz de vardır.


Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca’nın 1 Eylül'de Mardin'i ziyaret edeceğini öğrendik.


Şimdi buradan bir gazeteci olarak, Sayın Bakanımıza seslenmek istiyorum; Sayın Bakanım, Mardin'e yapılan sağlık yatırımlarını, sağlık çalışanlarımızın özverili çalışma aşkını gölgeleyen soğutma sisteminden kaynaklı sorun en fazla duyacağınız sorun olacak. Mardin'de "Yola Çıktım Mardin'e türküsündeki o bildik mısradan önce eliniz mutlaka boş gelmeyecektir. Bu şehre olan sevdanızı, bölge insanına olan sıcak yaklaşımınızı biliyoruz. Bu güzelliklerinize bir de hastanenin soğutma sisteminin değişimini Mardin'de yapılacaklar listesine eklemeniz, 860 bin Mardinli mûkimin ortak arzusudur.


Sayın Bakanım, unutmadan; Artuklu, Kızıltepe ve Midyat'taki Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri için teşekkürler. Derikli hemşerilerimizin yapıldı, yapılacak tesellisiyle avundukları projelendirilmiş yeni devlet hastanesini deyim yerindeyse dört gözle beklediklerini yazının sonunda not etmeden geçmeyeyim!...
Saygılarımla…

Editör: Kadir Üründü

Yorumlar

Image
Millet
28.08.2023 / 16:43

Bir hastanenin klimasını çalıştırmak için bakanın kapısına gidiliyorsa devletteki işleyişin ne hale geldiğini siz düşünün sayın okuyucular.

Image
Osman
26.08.2023 / 04:58

Kızıltepe'ye yapılması gereken şehir hastahanesinin niye Artuklu'ya yapıldığına da deyinseydiniz keşke. Kızıltepe'nin nüfusu daha fazla ve yatak sayısı daha az olmasına rağmen şehir hastahanesi niye Artuklu'ya yapılıyor diye sorgulasanız keşke. Niye önemli yatırımların hepsi Artuklu'ya gidiyor diye sorsanız keşke. Büyükşehir belediyesi Artuklu'ya bu kadar yol ve park yaparken Kızıltepe'ye niye yapmıyor diye irdeleseniz keşke. Artuklu'da refüjler bakımlı iken Kızıltepe'de bunlar niye toz, toprak diye sorsanız keşke. <br><br>Not: Mardin büyükşehir statüsünde olduğu için merkez ilçe diye bir şey de yok artık.

Image
Mardinli
25.08.2023 / 22:40

Yazınızı sayın bakan görmeyebilir okumayabilir ya da görüp okuyanlar kendisine söylemeyebilir ama madem 1 Eylül de Mardin'e geliyor, bir gazeteci olarak sözlü olarak söyleyiniz.Sadece klima olayını değil doktor yetersizliğini hastanelerin bakımsız temiz olmadığını yöneticilerin koltuklarını kaybetmemek için eksiklikleri görmek istemediğini de söyleyin.

Yorum Yaz