İşte 28. Dönem Mardin milletvekilleri!

Mardin'de 14 Mayıs genel seçimlerine göre kesin olmayan sonuçlara göre; 6 milletvekilliğinden 4'ünü YSP, 2'sini AK Parti kazandı. 2018 seçimlerinde de milletvekilliği dağılımı bu şekilde olmuştu. İşte Mardin milletvekilleri ve kısa hayat hikayeleri....
  • 14.05.2023 23:16
İşte 28. Dönem Mardin milletvekilleri!

Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem milletvekillerini seçmek üzere yapılan genel seçimler sonuçunda Mardin'in 6 milletvekilliğinden 4'ünü YSP, 2'sini AK Parti kazandı. 

% 99 açılan sandık sayısına göre seçimlerde % 55,6 oy alan YSP, 4; AK Parti ise % 24,7 oyla 2 milletvekili çıkarmayı başardı.

AK PARTİ MARDİN MİLLETVEKİLİ FARUK KILIÇ KİMDİR?

Faruk Kılıç HANGİ AŞİRETE MENSUP haberleri, son dakika Faruk Kılıç HANGİ  AŞİRETE MENSUP gelişmeleri - MardinLife

Faruk Kılıç 2 Mayıs 1974 Mardin ili Kızıltepe ilçesi Doyuran köyü doğumlu.

EĞİTİM HAYATI

İlk, orta ve liseyi Kızıltepe ilçesinde okuyan Faruk Kılıç, 1999 yılında İnönü Üniversitesi İ.İ.B.F İşletme Bölümü’nden mezun oldu.

Üniversite yıllarında Malatya'da Refah Partisi il Gençlik kolları Eğitim Başkanlığını yapan Kılıç, dört yıl boyunca Kızıltepe Sosyal Yardımlaşma Vakfın'da halkın seçmiş olduğu üye sıfatıyla görev yaptı. 

İŞ HAYATI

Mardin güç birliği çalışma platformu üyesi de olan Faruk Kılıç  Aytaç Et Ve Süt Ürünleri A.Ş'nin makarna fabrikasında muhasebe ve yöneticilik yaptı. Eurogaz Gaz Dağıtım A.Ş.'nin yönetim kurulu başkanlığını da yapan Kılıç özel sektörde halen sahibi olduğu Kılıçlar Tarım Ürn.İth.İhr.İnş.San.Ve Tic.Ltd.Şti. adı altında gübre, hibrit mısır tohumu, traktör yedek parça (Mardin, Batman ve Şırnak illeri) Bölge bayilikleri ile beraber akaryakıt ve LPG istasyonu işletmekte.

SİYASİ HAYATI

Aynı zamanda çiftçilikle uğraşmakta ve Kızıltepe'nin önde gelen aşiretlerinden Şüküran Aşiretine Mensup olan Faruk Kılıç, siyasi hayatında AK Parti'nin ilçe yönetimi, birim başkanlığı görevlerinde yer aldı.

26 Temmuz 2016 tarihinden AK Parti'nin Kızıltepe İlçe Başkanlığına getirilen Kılıç, iki dönem AK Parti'den milletvekili aday adaylığı için başvurdu. 

23 Kasım 2018 tarihinden beri AK Parti Mardin il başkanlığı görevini üstlenen Faruk Kılıç, aynı zamanda bir çok sivil toplum örgütündende de yer aldı.

MÜSİAD Mardin'in kurucuları arasında yer alan Faruk Kılıç, İlim Yayma Vakfı ile Birlik Vakfı Mardin Şube yöneticiliği de yaptı.

AK PARTİ MARDİN MİLLETVEKİLİ MUHAMMED ADAK

AK Parti'den Milletvekili olan Muhammed Adak, 1966 Mardin doğumludur. Adak, Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü mezunu oldu.

Adak, Gazi Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nde "Kırsal Alan Planlama Politikaları" yüksek lisansını, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü'nde ise “Bölgesel Kalkınmanın Kentleşme ve Çevreye Etkileri ve GAP Projesi Örneği” tez konulu doktorasını tamamladı.

Adak, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Türk İslam Sanatı Tarihi Bölümü'nde araştırma görevlisi, özel sektörde sorumlu müdür, danışman ve proje geliştirme uzmanı görevlerinin yanı sıra, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Kapsamında GAP İdaresi ile birlikte sürdürülen Eko-Kent Planlama Projesi'nde danışman, Bayındırlık ve İskân Bakanlığında Emlak Şube Müdürü, ardından Dış İlişkiler ve Mesleki Eğitim Daire Başkanı, Avrupa Konseyi Daimi Delegesi, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığında şube müdürü ve uzman, Başbakanlık Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü (Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Genel Müdürlüğü) Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığı görevlerinde de yer aldı.

Adak, 2016’dan beri Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcılığını yürüttükten sonra Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Başkanlığına atanmıştı.

YSP MARDİN MİLLETVEKİLİ SALİHA AYDENİZ

Mardin Life - Mardin Sondakika Haberleri ve Gelişmeleri, Güncel Mardin  Haberleri

DBP eşbaşkanı da olan Saliha Aydeniz 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi, Halkların Demokratik Partisi Diyarbakır Bölgesi, 2'nci sıradan milletvekili seçilerek Meclis’e girdi.

Saliha Aydeniz, ilk ve ortaöğretimi Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde tamamladıktan sonra Diyarbakır Sağlık Lisesi'nden mezun oldu.

Aydeniz, evli ve 2 çocuk annesi.

YSP MARDİN MİLLETVEKİLİ KAMURAN TANHAN 

Nusaybinli Avukat Kamuran Tanhan, Yeşil Sol Parti Mardin Milletvekili olarak meclise girdi.

İlk, orta ve lise eğitimini Nusaybin’de alan Kamuran Tanhan daha sonra çeşitli sivil toplum kuruluşlarında gönüllü görevler aldı. Mardin Barosuna kayıtlı Avukat Tanhan, Nusaybin’de 1999 ile 2009 yıllarında Belediye Başkanlığı yapan Dr. Mehmet Tanhan’ın da yeğenidir. Siyasete HDP çatısı altında devam eden Av. Kamuran Tanhan, 14 Mayıs seçimlerinde Yeşil Sol Partisi listesinden Mardin Milletvekili ikinci sıra adayı olmuştu.

YSP MARDİN MİLLETVEKİLİ BERİTAN GÜNEŞ

YSP Mardin üçüncü sıra adayı olarak milletvekili seçilen Beritan Güneş Mardin'de doğdu.

İlk, orta ve lise eğitimini Mardin'de alan Beritan Güneş daha sonra çeşitli sivil toplum kuruluşlarında gönüllü görevler aldı.

Siyasete HDP çatısı altında devam eden Beritan Güneş  14 Mayıs seçimlerinde Yeşil sol Partis listesinden  Mardin Milletvekili üçüncü sıra adayı oldu.
Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Psikoloji bölümü mezunu olan Beritan Güneş, Her Yerde Sanat Derneğin bir süre aktivist olarak çalıştı. 

YSP MARDİN MİLLETVEKİLİ GEORGE ASLAN

George Aslan, Nusaybin ve Midyat yakınlarındaki Aryo (Taşköy) köyünde doğdu.

12 Eylül’den sonra Hollanda’ya gitti ve orada yaşadı. Shemsho dergisinin kuruculuğunu ve editörlüğünü yaptı. Süryani topluluğu arasında, Hollanda Tur-Abdin Federasyonu, Asuri Mezopotamya Enschede Derneği (AMVE) ve Hollanda’daki Suriye-Ortodoks Derneği gibi çeşitli kuruluşların üyesi oldu.

Süryanicenin yanı sıra, Türkçe, Kürtçe ve Arapça bilen Aslan, beş çocuk babasıdır.

Yorum Yaz