Şehir Hastanesi 'Şehir Efsanesi'ne Dönüştü!

Mardin'de son 6 yıldır gündemdeki yerini koruyan ve herkes tarafından merakla beklenen şehir hastanesi, adeta şehir efsanesine dönüştü. 4 Yıl önce, yapımı bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından müjdesi verilerek açıklanan ve 3 yılda tamamlanarak hizmete açılacağı duyurulan şehir hastanesi için bugüne kadar hiçbir çalışmanın yapılmamış olması kentteki vatandaş ve sivil toplum kuruluşları tarafından tepkiyle karşılandı.
  • 09.08.2021 17:20
Şehir Hastanesi 'Şehir Efsanesi'ne Dönüştü!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2017 yılında toplu açılış töreni için geldiği Mardin'de 'Şehir Hastanesi' müjdesi vermişti. Ancak 2021'in 8. ayına girmemize rağmen henüz hiç bir çalışma yapılmadığı görüldü. Bu durum vatandaşlar tarafından da tepkiyle karşılanıyor.

Mardin'in en köklü sorunlarından biri olan 'Sağlık' alanındaki sıkıntılar her geçen gün artarak devam ediyor.

MÜJDEYİ BİZZAT ERDOĞAN VERMİŞTİ!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2017 yılındaki Mardin ziyaretinde müjde vermişti.

Erdoğan, konuşmasında şu ifadeleri kullanmıştı:

"Bundan sonra çok daha farklı yatırımların Mardin'e geleceğini de müjdeliyorum. Mardin'de dev şehir hastanesi açılacak. Mardin hizmet siyasetinin anlamını çok iyi bilir. Devlet olarak daima vatandaşlarımızın yanında olmayı sürdüreceğiz."

Sağlık Bakanlığı tarafından da Mardin için 750 yatak kapasiteki Şehir Hastanesi yapılacağı açıklanmıştı.

Bakan Fahrettin Koca, TBMM'de 2019 Kesin Hesap Kanun Teklifi görüşmelerinde Mardin Şehir Hastanesi'nin 2023 yılından önce tamamlanacağını belirtmişti.

'ŞEHİR' HASTANESİ 'ŞEHİR' EFSANESİNE DÖNÜŞTÜ

Ancak 2021 yılının 8. ayına girmemize rağmen yer temininden ihale aşamasına kadar hiç bir çalışma yapılmadığı görülüyor.

Yetkililer tarafından da hiç bir açıklama yapılmaması vatandaşlar tarafından tepkiyle karşılanıyor.

"İL DIŞINA SEVK NEREYE KADAR?"

Mardin'in en temel sorunu olan sağlık sorunun biran önce çözüme kavuşmasını isteyen Mardinliler artık şehir dışına sevk edilmek istenmiyor.

Vatandaşlardan Selami Demir, sağlık ile ilgili yaşadığı sorunları şu sözlerle ifade etti:

"Mardin'de mevcut hastane ve doktorlar artık çok yetersiz kalıyor. En ufak bir sağlık sorunumuzda bile hemen il dışına yönlendiriliyoruz. Artık bu sorunları yaşamak istemiyoruz. Lütfen yetkililer artık bir çözüm bulsun. Artık her sağlık sorunumuz için il dışına çıkmak istemiyoruz. kendi yaşadığımız memleketimde tedavi olmak istiyoruz."

Bir an önce şehir hastanesinin yapılmasını isteyen vatandaşlardan Ahmet Öncel, "Artık yetkililerden tek isteğimiz bu sağlık sorununa biran önce çözüm bulmaları. Çünkü gerçekten artık sağlık sistemi Mardin'de çekilemez hale gelmiştir. Mardin için söz verilen Şehir Hastanesi için acilen çalışmaları başlanması gerekiyor." dedi.

Vatandaşlar, Mardin'deki siyasi ve büroksidekilerin bu konuyla ilgilenmemesinden de şikayetçi.

BİR TEPKİ DE STK'LARDAN

Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu Başkanı Mehmet Şerif Öter de şu açıklamalarda bulundu:

"Devlet büyükleri verdikleri söz, müjde bunlar halkta umut oluyor ve bu kendilerini bağlıyor. Bu müjdelerin yerine getirilmesi gerekiyor, aksi halde insanların umudu kırılıyor, insanların inancı kırılıyor. Sayın Cumhur Başkanımız ve diğer devlet yöneticilerimiz iktidarımız 20 yıldır bu ülkede devrim niteliğinde bir çok büyük yatırımları farklı bölgelere yaptı. Ama maalesef daha bizim Mardin olarak 30 büyükşehir içerisinde tıp fakültesi olmayan tek il di. Geçenlerede işte bir iş adamımızın da taahhüdü ile bir protokol imzalandı. O da ne zaman başlanacak bilemiyoruz. Hastane konularında da böyleyiz, 46 yıl dır da GAP'ımız da bitmedi, çevre yollarında da böyleyiz, eğitim konusunda da böyleyiz. Artık bunların bir an önce diğer bölgelere yapılan hizmet oranları ile kıyaslanamıyacak kadar biz altlardayız ve nerdeyse sanki unutulmuş bir ildeyiz. Bunu söylemek istemiyorum ama malesef insanlarda böyle bir kanaat oluştu, böyle bir umutsuzluk oluştu. Bakın bizde müjde verildiği zaman insanların yüreğinde ne seviçnler oluştu, insanlarda ne umutlar oluştu. Umut kırıldığı zaman, insanların artık devlet idarecilerine de güvenleri kalmıyor. Bizde bunun için bir an önce verilen o müjdenin gereğinin yerine getirilmesi, nerede yapılacaksa gerekli adımların atılması, açıklanması ve çalışmalara başlanması gerektiğine inanıyoruz ve bu şekilde bir beklenti içerisindeyiz."

Başkan Öter, öte yandan kentteki hastanelerde doktor yetersizliğine de dikkat çekti.

Özel hastanelere gitmek zorunda kalan vatandaşlardan geçen sene 20 TL alınan muayene ücretinin bu yıl 90 ile 100 TL arasında alındığını belirten başkan Öter, Devlet hastanelerindeki doktor eksikliklerinin de biran evvel giredilmesi gerektiğini söyledi.

YAKIN İLLERİMİZDEKİ HASTANE VE YATAK DURUMLARI

Büyükşehir Olan Mardin Devlet Hastanesinde sadece 178 oda ve 358 yatak bulunuyor.

Hemen yanıbaşımızda olan ve henüz Büyük Şehir bile olamayan Batman'da Eski Bölge Hastanesinde 358 yatak, yeni yapılan Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 810 olmak üzere toplam Bin 168 yatak ile vatandaşlara hizmet veriliyor.

Nüfus oranı ile en küçük çevre illerimizden olan Siirt'e bile 450 yataklı Devlet Hastanesi ile vatandaşlara hizmet veriliyor.

Yine hemen yanıbaşımızdaki Şanlıurfa Şehir Hastanesinde, 520 yataklı eğitim ve araştırma hastanesi, 600 yataklı kadın doğum ve çocuk, 200 yataklı kalp-damar, 200 yataklı onkoloji, 100 yataklı rehabilitasyon ve 80 yataklı psikiyatri hastanesi olmak üzere toplam 1.700 yatakla hizmet veriliyor.

Editör: Aydın

Yorumlar

Image
Mehmet Çetin
09.08.2021 / 23:32

Dost acı söyler ne yazıktı Mardin 6 tane milletvekili var ama bu 6 milletvekili nerde şimdi Ankara'da keyf yapıp maaşları alıyorlar secim olduğu zaman gelecek ler yaran atmaya Mardini böyle yapacağız bunu yapacağız sunu yapacağız yalan üstüne yalan atacaklar

Yorum Yaz