Ulaştırma Bakanı Mardin’de önemli açıklamalarda bulundu

Bakan Karaismailoğlu, “Mardin’in ulaşım ve iletişim altyapısı için yaklaşık 4 milyar lira yatırım gerçekleştirdik.” dedi.
  • 16.06.2021 13:21
Ulaştırma Bakanı Mardin’de önemli açıklamalarda bulundu

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Mardin’e gelen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, havalimanında Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, milletvekilleri Cengiz Demirkaya ile Şeyhmus Dinçel, AK Parti MKYK üyesi Orhan Miroğlu, AK Parti Mardin İl Başkanı Faruk Kılıç ve il protokolü tarafından karşılandı.

Bakan Karaismailoğlu, beraberindeki İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı ve İstanbul Milletvekili Rümeysa Kadak ile birlikte Mardin valiliğini ziyaret etti.

Valilik ziyaretinde vali yardımcıları ve kurum müdürleri tarafından karşılanan Bakan Karaismailoğlu, Valilik Şeref Defterini imzalamasının ardından makama geçerek Vali Demirtaş ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Bakan Karaismailoğlu, Vali Demirtaş’tan ilin ulaştırma konusundaki mevcut durumu, yürütülen yatırımların son durumu ve planlanan projeler hakkında brifing aldı.

Buradaki ziyaretin ardından AK Parti Mardin İl Başkanlığına geçen Bakan Karaismailoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, Mardin-Midyat yolunun temelini bugün atacaklarını belirtti.

“Mardin’e 4 milyar lira yatırım gerçekleştirdik”

Bakan Karaismailoğlu, “Mardin'in ulaşım ve iletişim altyapısı için yaklaşık 4 milyar lira yatırım gerçekleştirdik. 2003'te sadece 28 kilometre bölünmüş yolu varken, 235 kilometre daha inşa ederek toplamda 263 kilometreye ulaştık.” dedi.

Bakanlık olarak Türkiye'nin dört bir yanında ulaşım ve haberleşme alanında önemli yatırımlar ve altyapı projelerini hayata geçirdiklerini, temellerini attıklarını ifade eden Karaismailoğlu, şöyle dedi:

“Açılışını gerçekleştirdiğimiz Filyos Limanı ve çalışmaların sürdüğü Rize İyidere Lojistik Limanı ile Doğu-Batı ve Kuzey-Güney ekseninde oluşturacağımız orta koridor ile Türkiye yeni, küresel bir lojistik üs haline dönüşecek. Kanal İstanbul ile birlikte, orta koridor hedefimiz daha da güçlenecek. Küresel bir vizyonla attığımız bu adımların olmazsa olmazı ise her ilimizde gerçekleştirdiğimiz yatırımlarla bütünsel kalkınmamızın hayata geçirilmesidir.”

“Mardin'i daha güvenli ve konforlu yollarla tanıştırdık”

Karaismailoğlu, “Mardin bizim için çok önemli. Mardin hazır bir yay gibi. Harekete geçmesi için bir dokun yeter. Bu noktada bugüne kadar sadece bakanlık olarak Mardin'in ulaşım ve iletişim altyapısı için yaklaşık 4 milyar lira yatırım gerçekleştirdik. 2003'te sadece 28 kilometre bölünmüş yolu varken, 235 kilometre daha inşa ederek toplamda 263 kilometreye ulaştık. Şehrimizi, Şanlıurfa'ya, Diyarbakır'a, Şırnak'a ve Batman'a bölünmüş yollar ile bağladık. Sadece 20 kilometre BSK'li yolu var iken, 363 kilometre daha bitümlü sıcak kaplama yaparak toplamda 383 kilometreye çıkardık. Mardin'i daha güvenli ve konforlu yollarla tanıştırdık.” diye konuştu.

“Mardin'in ulaşım ağı güçlendirildi”

Mardin-Midyat kara yolunun yapımına başladıklarını hatırlatan Karaismailoğlu, fiziksel ve geometrik standartları yükselterek, Mardin ile Midyat arasında çok daha güvenli ve konforlu bir ulaşım imkânı tesis edeceklerini, kesintisiz ve daha hızlı bir trafik akışı sağlayacaklarını söyledi.

“Projenin tamamlanmasıyla 33,7 milyon lira tasarruf sağlanacak”

Projenin tamamlanmasıyla, zamandan 23,7 milyon lira, akaryakıttan 10 milyon lira olmak üzere yıllık toplam 33,7 milyon lira tasarruf sağlayacaklarını ifade eden Karaismailoğlu, Mardin Havalimanı'nın pistini ve terminal binasını büyüttüklerini, 2003'te 19 bin olan yolcu sayısını, 2020'de 398 bine yükselttiklerini belirtti.

Bakan Karaismailoğlu, daha sonra Midyat ilçesine geçti.

İLKHA

Yorumlar

Image
Emre Doğan
17.06.2021 / 08:45

Keşke Sayın Bakan geldiğinde trafiği durdurmasaydınızda yolları, keşmekeşi bir görseydi. Keşke ne amaça hizmet ettiği belli olmayan battı-çıktıdan bir geçseydi. Keşke çevre yolu olmayan 'Büyükşehir'den Kızıltepeye veya Midyata gitmeye çalışsaydı. Asıl o zaman görürdü Mardindeki yol ve trafik düzenlemesi ihtiyacını.

Yorum Yaz