Mardin Yapılacak Şeyler - Mardin Görülecek Yerler - Mardin yapmadan dönme - Yemeden dönme

Güneydoğu Anadolu ve Mezopotamya’nın en eski şehirlerinden olan Mardin, tarihi ve kültürel mirası ile adeta bir açık hava müzesidir.

YAŞAM TURİZM

Suriye ile sınır komşusu olan Mardin, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin Dicle bölümünde bulunmaktadır. Şanlıurfa, Batman, Diyarbakır, Siirt ve Şırnak illeriyle komşu olan Mardin, Güneydoğu Anadolu’nun en güzel ve en eski kentlerinden biridir.

Mardin geziniz esnasında yapmanızı önerdiğimiz şeyler şöyle:

Mardin, tarihi ve kültürel varlıkları ile tam bir açık hava müzesi niteliği taşıyor. Geziniz esnasında sizi en çok etkileyecek şeylerden biri Mardin evleri olacak. Mardin Kalesi’nin eteğine kurulu olan kentte yer alan geleneksel Mardin evleri, kayalıklara iç içe geçmiş bir görüntü sergiler. Özgün Mardin mimarisinin en güzel örneklerinden olan Mardin evlerinin bulunduğu bölgeyi sokak sokak gezip gizemli bir keşif turu yapabilirsiniz.

Mardin, evlerinin yanı sıra tarihi yapıları ile de görülmesi gereken bir şehirdir. Deyrülzeferan Manastırı, Zinciriye Medresesi, Kasımiye Medresesi, Latifiye Camii, Mardin Meryem Ana Kilisesi, Şehidiye Camii, Mardin Ulu Camii Mardin’de görüp gezmenizi tavsiye ettiğimiz tarihi yapılardan.

Mardin’de mutlaka yapmanızı önerdiğimiz şeylerden biri de Mardin Kalesi’ne çıkıp, kente bir de tepeden bakmak. Mardin Kalesi’nin yanı sıra Rabbat ve Fatih kalelerini de görebilirsiniz.

Mardin’de şehrin ve bölgenin tarihini gözler önüne seren müzeler de yer alıyor. Sabancı Şehir Müzesi ve Mardin Müzesi gezmenizi tavsiye ettiğimiz müzelerden.

Mardin’in 30 km güneyinde yer alan Dara Ören Yeri gezi rotanıza ekleyebileceğiniz bir diğer yer. Eski Mezopotamya’nın en önemli ve eski kentlerinden olan Dara Harabeleri’ni mutlaka görün.

Mardin’e 1,5 saatlik uzaklıkta bulunan Midyat’ı gezmeden Mardin’den dönmeyin. Kiliseleri, manastırları, eski evleri ile bir Ortaçağ kentini andıran Midyat, Mardin’in en büyülü yerlerinden biri. Midyat’ın tarihi çarşısına da uğrayın.

Mardin geziniz sırasında yapabileceğiniz bir diğer şey ise şehrin zengin çarşısını gezip sevdiklerinize hediyeler almak. Özellikle Telkari’den gümüş işleme almanızı tavsiye ediyoruz.

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle